Oměj (Aconitum[1]) je rod krytosemenných rostlin patřící do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Vyskytuje se ve více než 250 druzích.
Tyto bylinné trvalky mají svou domovinu především v horských oblastech severní polokoule. Rostou ve vlhkost zadržujících, avšak dobře odvodňovaných půdách na horských loukách. Jejich tmavě zelené listy postrádají palisty. Tyto listy jsou dlanitě (až hluboce dlanitě) složené, s pěti až sedmi segmenty. Každý ze segmentů je složen ze tří částí s hrubě zubatým okrajem. Listy jsou zvlněny nebo stočeny do spirály. Listy v dolní části rostliny mají dlouhé řapíky.
Vysoký, vzpřímený stvol má ve své koruně hrozny velkých modrých, purpurových, bílých, žlutých nebo růžových souměrných květů s početnými tyčinkami. Jsou rozlišitelné podle jednoho z pěti okvětních lístků (toho zadního), nazývaného přilba. Je zde 2 až 10 okvětních lístků tvořících medník. Horní dva lístky jsou velké a nesou je dlouhé stopky. Na vrcholu mají dutý osten obsahující nektar. Ostatní okvětní lístky jsou malé a šupinovité nebo se vůbec nevyvinou. Tři až pět pestíků je u své základy částečně spojeno.
Plodem je měchýřek – suchý, jednopouzdrý, mnohosemenný, vytvořený z jednoho pestíku. Po dozrání praská v předním švu a uvolňuje semena.
Je známo asi 200–400 druhů. Z taxonomického hlediska obtížnější rod, kde jsou sklony k vytváření drobných druhů s užším geografickým vymezením, příkladem je Aconitum napellus agg. Druhy jsou často variabilní a je rozlišováno více poddruhů. Ve střední Evropě rostou tyto taxony, zpracováno převážně podle[2]:
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aconitum na anglické Wikipedii.
Oměj (Aconitum) je rod krytosemenných rostlin patřící do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Vyskytuje se ve více než 250 druzích.