dcsimg
Image of sweet orange
Unresolved name

Sweet Orange

Citrus sinensis

Portakal ( Turkish )

provided by wikipedia TR

Portakal (Citrus sinensis), Citrus cinsi bir ağaç olan Citrus sinensis`i ve onun meyvesini tanımlar.

Tarihçe

İpek yolunun Anadolu'dan geçtiği dönemlerde narenciye Hindistan civarından gelen ticari bir üründü. Ümit Burnu'nun keşfedilmesiyle ticaret yolları değişmiş, Asya kıtasının Avrupalı devletler tarafından sömürgeleştirilmesiyle portakal üretiminin tamamı Portekiz civarına yayılmıştır. Türk topraklarına ilk kez Portekiz'den geldiği için Portekiz meyvesi anlamında Portakal (Portugal) meyvesi denmiş, zaman içinde de sadeleşerek portakala dönüşmüştür. Portakal'ın Pomelo ile Mandalina'nın doğal melezi olduğu sanılmaktadır.

Citrus sinensis'in meyvesine, "acı/ekşi portakal" olarak da anılan Citrus aurantium'un meyvesinden ayırabilmek için, "tatlı portakal" da denir.

Türkiye'de yetiştirildiği yerler

Akdeniz ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi)ayrıca Kıyı Ege'nin güneyi, Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23 ila -3 °C arasında olan yerlerde yetişen ağaçlardır. En kaliteli Washington cinsi portakal Antalya ili Finike ilçesinde yetiştirilmektedir. Finike Çavdır köyü portakalı, en iyi portakal ödülü almıştır.

Kullanıldığı yerler

Kabuklarından portakal esansı, bu esanstan ise parfüm elde edilir. Gıda sanayisinde de bolca kullanır. Ayrıca ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.

Besin değerleri

Portakalın içerisinde B ve C vitaminleri bulunmaktadır.

Besin öğeleri 100 g Enerji 192 kJ (46 kcal) Karbonhidrat 11,54 g Şeker 9,14 g Lif 2,4 g Yağ 0,21 g Protein 0,70 g Tiamin (B1 vit.) 0,100 mg (%8) Riboflavin (B2 vit.) 0,040 mg (% 3) Niasin (B3 vit.) 0,400 mg (% 3) Pantotenik asit (B5) 0,250 mg (% 5) B6 vitamini 0,051 mg (% 4) Folat (Vit. B9) 17 mg (% 4) C vitamini 45 mg (% 75) Kalsiyum 43 mg (% 4) Demir 0,09 mg (% 1) Magnezyum 10 mg (% 3) Fosfor 12 mg (% 2) Potasyum 169 mg (% 4) Çinko 0.08 mg (% 1)

%: Günlük önerilen miktar

Stub icon Narenciye ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia yazarları ve editörleri
original
visit source
partner site
wikipedia TR

Portakal: Brief Summary ( Turkish )

provided by wikipedia TR

Portakal (Citrus sinensis), Citrus cinsi bir ağaç olan Citrus sinensis`i ve onun meyvesini tanımlar.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia yazarları ve editörleri
original
visit source
partner site
wikipedia TR