Cynodonty [1][2] (lat. Cynodontia) je vyhynutý veľký taxón teriodontov (pričom teriodonty patria pod terapsidy a terapsidy pod synapsidy). Cynodonty zahŕňajú tie taxóny teriodontov, ktoré sú najviac príbuzné s cicavcami. V novších deleniach obyčajne cynodonty zahŕňajú aj samotné cicavce (Mamaliaformes/Mammalia), v tradičnom delení cicavce nezahŕňajú. O tom, či je vhodné cynodonty označiť ako plazy, pozri analogicky vysvetlenie v článku synapsidy.
Žili od spodného permu po spodnú juru v Európe, Rusku, východnej Ázii, Číne, Indii, Antarktíde, v Afrike (okrem stredozápadnej Afriky) a celej Amerike. Najčastejšie sa vyskytovali v južnej Afrike.
Išlo o mäsožravé alebo bylinožravé živočíchy. Mali synapsidnú lebku. Boli teplokrvné a mali vyspelý metabolizmus, vďaka čomu sa im vyvinuli cicavcovité znaky. Mali (tak ako cicavce) sekundárne podnebie. Aj čeľuste a zuby boli také, ako u cicavcov. Trup mali spevnený na zabránenie bočnej flexie. Ich končatiny boli stále viac vzpriamené a postupne sa presúvali vertikálne pod telo, čiže končatiny bolo možné ako u cicavcov vykývnuť vpred a vzad. Dĺžka lebky bola v závislosti od druhu medzi 3 a 40 cm.
Súčasná systematika je takáto (je uvedená po úroveň čeľade; zdroj je prevažne Benton 2015) [4][5][6][7][8][9][10] (A, B...označuje rôzne významy toho istého názvu):
podrad Cynodontia:
Poznámky:
Cynodonty (lat. Cynodontia) je vyhynutý veľký taxón teriodontov (pričom teriodonty patria pod terapsidy a terapsidy pod synapsidy). Cynodonty zahŕňajú tie taxóny teriodontov, ktoré sú najviac príbuzné s cicavcami. V novších deleniach obyčajne cynodonty zahŕňajú aj samotné cicavce (Mamaliaformes/Mammalia), v tradičnom delení cicavce nezahŕňajú. O tom, či je vhodné cynodonty označiť ako plazy, pozri analogicky vysvetlenie v článku synapsidy.