Nagietek (Calendula L.) – rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego około 20 gatunków pochodzących głównie z rejonu Morza Śródziemnego i południowo-wschodniej Azji, od Wysp Kanaryjskich po Iran[2]. Gatunkiem typowym jest Calendula officinalis L.[3].
Rośliny jednoroczne lub wiecznie zielone byliny o kwiatach zebranych w koszyczki[2]. W koszyczkach występują na zewnątrz duże kwiaty języczkowe, wewnątrz kwiaty rurkowate. W odróżnieniu od większości astrowatych nie wytwarzają puchu kielichowego. Liście pojedyncze, słabo pachnące, kwiaty w kolorze żółtym lub pomarańczowym.
Calendella O. Kuntze, Caltha Mill.
Angiosperm Phylogeny Website adoptuje podział na podrodziny astrowatych (Asteraceae) opracowany przez Panero i Funk w 2002[4], z późniejszymi uzupełnieniami[5]. Zgodnie z tym ujęciem rodzaj Calendula należy do plemienia Calenduleae Cass., podrodziny Asteroideae (Juss.) Chev. W systemie APG III astrowate są jedną z kilkunastu rodzin rzędu astrowców (Asterales), wchodzącego w skład kladu astrowych w obrębie dwuliściennych właściwych[1].
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa astrowe (Asteridae Takht.), nadrząd astropodobne (Asteranae Takht.), rząd astrowce (Asterales Lindl), rodzina astrowate (Asteraceae Dumort.), podrodzina Calenduloideae (Cass.) Lindl. in Loud., plemię Calenduleae Cass., podplemię Calendulinae (Cass.) Dumort., rodzaj nagietek (Calendula L.)[6].
Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne. Nagietek lekarski jest rośliną leczniczą. Są dość odporne na mróz, nie mają też specjalnych wymagań co do gleby. Rozmnaża się je przez nasiona.
Nagietek (Calendula L.) – rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego około 20 gatunków pochodzących głównie z rejonu Morza Śródziemnego i południowo-wschodniej Azji, od Wysp Kanaryjskich po Iran. Gatunkiem typowym jest Calendula officinalis L..