Багаторічна трав'яниста рослина. Стебла виткі або прямі, вкриті довгими жорсткими волосками. Листки серцеподібні. Квітки роздільностатеві, блідо-жовтого кольору. Тичинкові, або чоловічі зібрані в китиці, маточкові, або жіночі розташовані поодиноко. В Україні цвіте у липні-вересні.
Плоди довгасті, щетинисті, довжиною 3-10 сантиметрів, достигають у вересні-жовтні. У зрілому плоді підвищується тиск рідини, що призводить до того, що при найменшому струсі (особливо, спричиненому торканням тварини чи людини) плід поштовхом відокремлюється від плодоніжки. Через утворений отвір у плоді виривається клейка слизова рідина, яка містить насіння. Таким чином насіння розкидається на відстань до 10 метрів від материнської рослини.
Росте на піщаних ґрунтах, у сухих відкритих місцях. Поширений у прибережних районах Середземного, Чорного, Каспійського морів, Середній Азії. В Україні зустрічається в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій областях, у Криму.
Використовують у народній медицині як проносне.[джерело?]
Містить речовину кукурбітоцин[en], тетрациклічний тритерпеноїдний фітостерол, яку використовують проти земляних блішок. Також показані нейропротективні властивості кукурбітоцину Е.[1]
Шалений огірок дводомний або однодомний: зустрічаються жіночі, чоловічі і гермафродитні (однодомні) рослини. Стать визначається алельним способом, існують алелі одного гену аD (призводить до розвитку рослини чоловічої статі), аd (жіночої статі), а+ (гермафродиту). Алель аD домінує над двома іншими алелями, алель а+ домінує над аd. Таким чином, рослини з генотипами аDа+ та аDаd є чоловічими, із генотипом аdаd — жіночими, із генотипами а+а+, а+аd — гермафродитами.[2]