dcsimg

Берест (дерево) ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Берест.

Бе́рест (Ulmus minor Mill.) — листяне дерево з родини в'язових (ільмових) заввишки до 30 м. з характерним крилатим насінням.

Назва

Берест[1], або в'яз граболистий[2] (U. carpinifolia), польовий (U. campestris), листуватий (U. foliacea), карагач. «Флора Європи» як прийняту назву наводить саме U. minor, всі інші подаючи як синоніми.

Опис

 src=
Ілюстрація береста у книзі Отто Вільгельма Томе «Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz» (укр. «Флора Німеччини, Австрії та Швейцарії») 1885, Gera, Germany
 src=
Берест взимку (Біскарросс, Франція)

Берест виростає заввишки до 30 м. і до 1,5 м. в діаметрі. Кора коричнево-сіра, у старих дерев розтріскана. Листя зубчасте, овальне, подовжене, на верхівці пригострене.

Відрізняється від в'яза гладкого тупими чорно-бурими бруньками, дрібнішими листками, які зісподу вздовж усіх жилок, крім волосків, вкриті ще й дрібними червоними залозками. Бічні жилки вилчасті. Дрібні двостатеві квітки зібрані в густі головчасті суцвіття. Плідкрилатка. Цвіте в березні-квітні, до розпускання листя. Бджоли охоче відвідують зарості, збирають нектар і пилок.[3] Плоди (крилатки) дозрівають у травні-червні. Крилатки на коротких плодоніжках, горішок розміщений у верхній частині крилатки, поблизу виїмки. Живе до 300 років.

Поширення

Поширений в Західній Європі, в Україні та в Передній Азії. Росте по низинних лісах Південної і Середньої Європи, поширений на більшості території України. Росте по широколистяних лісах, часто у другому ярусі, також у байрачних лісах і чагарниках, в степу. Теплолюбна, тіньовитривала рослина.

Використання

Деревина береста тривка, еластична, міцніша від деревини інших видів в'язових, жовтаво-брунатного кольору, використовується у будівництві, возівництві, токарстві, для виготовлення музичних інструментів, фанери тощо.

Кора цього дерева насичена дубильними та фарбувальними речовинами. Рослина придатна для зміцнення схилів. Берест часто насаджується в парках та вздовж вулиць, особливо його культурну форму (var. umbraculifera) з дуже густою кроною. Берест прищеплюють і на штамб інших видів дерев. Використовують для створення живоплотів та полезахисних лісових смуг.

Примітки

  1. Ulmus minor // Ю. Кобів. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин (Серія «Словники України»). — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н. и др. Определитель высших састений Украины. — Київ: Наук. думка, 1987. — С. 58.
  3. Алексєєнко Ф. М.; Бабич І. А.; Дмитренко Л. І.; Мегедь О. Г.; Нестероводський В. А.; Савченко Я. М. (1966). У Кузьміна М. Ф.; Радько М. К. Виробнича енциклопедія бджільництва (українською). Київ «Урожай». с. 46.

Джерела

Посилання

Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Берест


license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Берест (дерево): Brief Summary ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Берест.

Бе́рест (Ulmus minor Mill.) — листяне дерево з родини в'язових (ільмових) заввишки до 30 м. з характерним крилатим насінням.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK