Radziliszkowate (Cunoniaceae) – rodzina roślin z rzędu szczawikowców Oxalidales. Obejmuje 24–27 rodzajów z 280 gatunkami występującymi w Ameryce Środkowej i Południowej, w Kraju Przylądkowym i na Madagaskarze, na wyspach Archipelagu Sundajskiego, w Australii i Oceanii[1]. Wiele gatunków używanych jest jako źródło garbników i drewna[3].
Drzewa i krzewy o liściach zwykle pierzasto podzielonych lub palczasto wcinanych, naprzeciwległych. Drobne kwiaty, często pozbawione korony kwiatu zebrane są zwykle w gęste kwiatostany (główki, grona i wiechy). Okwiat jest 4- lub 5-krotny, liczba pręcików jest zwykle podwojona. Pręciki są okazałe, zwykle ich nitki są dłuższe od okwiatu. Owocem jest dwuklapowa torebka, rzadziej mieszek, pestkowiec lub orzeszek[1][3].
Jedna z rodzin rzędu szczawikowców, bazalna dla kladu obejmującego eleokarpowate, cefalotowate i Brunelliaceae[1]. Ze względu na morfologiczne podobieństwa grupa ta była w dawniejszych systemach klasyfikacyjnych uważana za spokrewnioną z skalnicowatymi (Saxifragaceae) i oczarowatymi (Hamamelidaceae)[3]
←bobniowate Connaraceae
szczawikowate Oxalidaceae
radziliszkowate Cunoniaceae
eleokarpowate Elaeocarpaceae
cefalotowate Cephalotaceae
Radziliszkowate (Cunoniaceae) – rodzina roślin z rzędu szczawikowców Oxalidales. Obejmuje 24–27 rodzajów z 280 gatunkami występującymi w Ameryce Środkowej i Południowej, w Kraju Przylądkowym i na Madagaskarze, na wyspach Archipelagu Sundajskiego, w Australii i Oceanii. Wiele gatunków używanych jest jako źródło garbników i drewna.