Kistnik malinowiec[1], kistnik maliniak[2] (Byturus tomentosus) – gatunek niewielkiego, palearktycznego chrząszcza z rodziny kistnikowatych (Byturidae), pospolicie występującego w Europie[3].
Owad dorosły ma szaroczarne lub brązowe ubarwienie z żółtymi włoskami. Osiąga długość 4 mm.
Zimują w stadium poczwarki w kokonach, w glebie, trawie, szczelinach kory[2]. Wiosną przenoszą się na krzewy. Loty odbywa latem. Żywią się kwiatami różowatych (w tym jabłoni) i jaskrowatych. Samica składa jaja na zdrowych owocach malin, a szarobrązowe, beznogie larwy wgryzają się i żerując na dnie kwiatowym [1] uszkadzają jego powierzchnię. Następnie żywią się rozwijającym się owocem. W dojrzałych owocach malin larwy są już wyrośnięte. Larwy przeobrażają się w drugiej połowie lata[4].
Przyczynia się do zawiązywania owoców przez zapylanie kwiatów jabłoni i malin. Mimo tego uważany jest za poważnego szkodnika. Podstawowym sposobem zwalczania w na plantacjach produkcyjnych jest ochrona chemiczna za pomocą insektycydów, z grupy pyretroidów. W uprawie amatorskiej zaleca się wysiewanie pomiędzy krzewami malin niezapominajek, które mają działanie odstraszające na szkodnika[4].
Kistnik malinowiec, kistnik maliniak (Byturus tomentosus) – gatunek niewielkiego, palearktycznego chrząszcza z rodziny kistnikowatych (Byturidae), pospolicie występującego w Europie.