dcsimg
Image of Lycopodioideae
Creatures » » Plants » » Clubmosses » » Club Mosses »

Stag's Horn Clubmoss

Lycopodium clavatum L.

Плавун булавоподібний ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Опис

Багаторічна, трав'яниста, вічнозелена спорова рослина родини плаунових (Lycopodiaceae) (30-50 см заввишки). Стебло повзуче, довге (до 1 м), вкорінюється, з висхідними короткими пагонами, густо вкритими листками. Стебло й гілочки циліндричні з неправильно дихотомічним галуженням. Листки чергові, відхилені, дрібні, лінійно-ланцетні, загострені в довгий, білий, ламкий волосок, майже цілокраї, серпоподібно зігнуті догори. Спороносні колоски циліндричні (2-4 см завдовжки), зібрані звичайно по два, рідше по три-чотири, на довгих ніжках, на яких рідко розміщені тонкі листочки із зубчастими краями. Спорангії в колосках розміщені у пазухах округлояйцевидних або трикутно-яйцевидних споролистків.

Спосіб життя та поширення

Плаун булавовидний росте в хвойних та мішаних лісах. Тіньовитривала рослина. Спороносить у липні — серпні. Поширений на Поліссі, в північній частині Лісостепу, у Карпатах.

Загалом, поширений у Південній Америці, Північній Америці, Африці, Європі, Азії[3].

Використання

Лікарська, технічна та декоративна рослина. Спори плауна під назвою «лікоподій» широко використовують як натуральна дитяча присипка, у ветеринарії для боротьби з комахами домашніх тварин, у металургії для обсипання форм та у піротехніці для виготовлення феєрверків і бенгальських вогнів. Пагони плауна — для фарбування шерсті в різні відтінки коричневого кольору, а також для виготовлення гірлянд, вінків тощо.

Райони заготівель: Волинська, Житомирська, Рівненська, Львівська, Тернопільська, Чернігівська області, Карпати й Закарпаття. Запаси сировини значні, але останнім часом вони зменшуються у зв'язку з вириванням кущів для декоративних цілей.

Див. також

Література

Примітки

  1. Довідник назв рослин України
  2. В.М. Черняк, Г.Б. Синиця, І.О. П’ятківський. Унікальні перлини природи Тернопільщини. — Тернопіль : «Богдан», 2013. — С. 260, 364. — ISBN 9661023247.
  3. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 17.01.2019. (англ.)

Джерела


license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK