Puklicowate (Acanthosomatidae) – rodzina owadów z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych i nadrodziny tarczówek (Pentatomoidea).
Tarczówki te mają wydłużone, wyraźnie dłuższe niż szersze, nieznacznie wypukłe ciało długości 5 do 18 mm i trójkątną, sięgającą najwyżej ⅔ odwłoka tarczkę, która nie przykrywa przykrywki. Obrys głowy trójkątny. Policzki nie zakrywają rozszerzającego się ku wierzchołkowi nadustka. Czułki pięcioczłonowe. Stopy, podobnie jak u Platyspidae, są dwuczłonowe. Spód ciała z blaszkowatym żeberkiem na śródpiersiu i wyrostkiem odwłoka długim, skierowanym do przodu[2]. Drugi segment odwłoka z przetchlinkami zawsze zakrytymi pleurytami zatułowia[3].
Większość gatunków to fitofagi, a u kilku odnotowano odżywianie się padliną[3].
Takson kosmopolityczny. Blisko 50[4] lub 107[2] gatunków znanych z Palearktyki, w tym 7 z Polski: puklica rudnica, Cyphostethus tristriatus, Elasmostethus minor, E. interstinctus, E. brevis, knieżyca porzeczkówka, knieżyca szara i Elasmucha fieberi[2].
Dawniej puklicowate były klasyfikowane w randze podrodziny tarczówkowatych[3]. Rodzina ta liczy około 180 gatunków z 52 rodzajów[2] i podzielona jest na 3 podrodziny, z których dwie jeszcze na dwa plemiona[5]:
Puklicowate (Acanthosomatidae) – rodzina owadów z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych i nadrodziny tarczówek (Pentatomoidea).