dcsimg
Image of Pontechium maculatum (L.) U.-R. Böhle & H. H. Hilger
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Borage Family »

Pontechium maculatum (L.) U.-R. Böhle & H. H. Hilger

Hadinec červený ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Hadinec červený (Echium maculatum) je stepní rostlina, nápadná svým až metr vysokým, červeno-fialovým květenstvím, jeden ze dvou druhů rodu hadinec rostoucích v české přírodě. Vyskytuje se jak v České republice, tak i v okolních státech jen řídce a je považován za rostlinu ohroženou vymizením.

Podle posledních zahraničních výzkumů nepatří tento druh do rodu Echium, ale pod jménem Pontechium maculatum je zařazován do nového, monotypického rodu Pontechium.[1][2][3]

Rozšíření

Roste ve střední a jihovýchodní Evropě, v okolí Kavkazu, v Malé a Střední Asii i na Blízkém východě. Těžiště výskytu je na Ukrajině a na jihu evropského Ruska. Tento východoevropský druh je pouze výběžkovitě rozšířen do Střední Evropy. Západní hranice areálu sahá do Rakouska, České republiky a na Slovensko a severní probíhá východním Polskem, ve většině panonské nížiny však chybí.

V ČR roste pouze na jižní Moravě asi ve čtrnácti, převážně chráněných lokalitách, kde se nachází okolo sedmi stovek jedinců. Většina míst je v termofytiku na Jihomoravské pahorkatině. Vyrůstají například v národních přírodních rezervacích Na Adamcích (u Hodonína), Hádecká planinka (u Brna) a Větrníky (u Vyškova), v přírodních rezervacích Horky, Špidláky a Visengrunty i v přírodních památkách Hovoranské louky, Hrádek, Kamenný vrch a Louky pod Kumstátem. Byly také zjištěny výskyty na úbočí Bílých Karpat, např. v přírodní rezervaci Kobylí hlava. Na Hádech v Drahanské vrchovině byla z původních rostlin vysázena nová záložní populace.[3][4][5]

Ekologie

Obvykle se nachází na suchých a slunných lesostepních stanovištích, na výslunných pahorcích a křovinatých stráních, v lemech a světlinách teplomilných listnatých lesů v nížinách až pahorkatinách. Je pro něj důležitý obsah živin v zemině, nejčastěji se vyskytuje ve vápnitých, hlinitých sprašových půdách, řidčeji v kamenitých. Často ho nalezneme na místech s neúplně zapojenou vegetací, což je podstatné i pro uchycení a vyklíčení jeho semenáčků. Vyhovují mu zvěří mírně narušovaná stanoviště.

Slabší jedinci kvetou jednou za život, nejčastěji ve svém druhém až třetím roce. Silnější rostliny se naopak rozrůstají do menších trsů a skupinky kvetoucích rostlin s dlouhou lodyhou bývají obzvlášť atraktivní.[4][5][6][7][8]

Popis

Dvouletá až krátce vytrvalá bylina s přímou, nevětvenou lodyhou vysokou 40 až 100 cm. Vyrůstá ze ztlustlého kůlovitého kořene a jeho květná lodyha je pevná a srstnatě chlupatá. Přízemní růžici tvoří listy s dlouhým řapíkem, které jsou úzce kopinaté či úzce eliptické. Střídavé lodyžní listy jsou přisedlé, čárkovitě kopinaté a na koncích špičaté, všechny listy jsou celokrajné a srstnatě chlupaté.

Z úžlabí horních listů vyrůstají vijany květů a vytvářejí úzkou, jehlanovitou latu, z počátku jsou vijany krátké a stočené do spirály, později se napřimují a prodlužují. Přisedlé květy jsou oboupohlavné a rozvíjejí se od června do srpna. Pětidílný nálevkovitý kalich má lístky asi 5 mm dlouhé. Zvonkovitá, šikmo souměrná koruna je tvořena pěti nestejně velkými, červenými nebo fialově purpurovými (výjimečně bílými) laloky, korunní trubka je dvojnásobně dlouhá jako kalich. V květu je pět tyčinek které mají dlouhé, dolu ohnuté, purpurově červené nebo fialově purpurové nitky a jejich prašníky vyčnívají daleko z koruny. Čnělka je dlouhá a chlupatá a nese hlavičkovitou bliznu se dvěma laloky. Květy jsou protandrické, nejprve dozrávají prašníky a teprve později blizny, bývají opyleny hmyzem nebo dochází k samoopylení.

Plody jsou čtyři jednosemenné tvrdky sedící na dně vytrvalého kalichu, jsou asi 2 mm dlouhé a na povrchu bradavičnaté. Ploidie druhu je 2n = 24.[4][5][6][7][9]

Rozmnožování

Rozmnožuje se zejména generativně tvrdkami, kterých rostlina vytváří dostatek, z jednoho květu vzniknou čtyři. Semena (tvrdky) po zimním přemrznuti dobře klíčí, avšak úmrtnost semenáčků je v prvních měsících značná. Nevyklíčená semena přežívají po delší dobu v semenné půdní bance. Prvým rokem vyroste jen listová růžice a teprve na jaře druhého či třetího roku z ní vypučí květonosná lodyha.

Vegetativně se rozšiřuje méně často, z krátkého oddenku vyroste jedna až několik postranních listových růžic. Každoročně vykvétá obvykle jen menší, podpoloviční část populací.[4][5]

Možnost záměny

V české přírodě se mnohem častěji vyskytuje podobný druh hadinec obecný, který se odlišuje modrou barvou květů a širšími listy pokrytými bradavkami, ze kterých vyrůstají štětinovité chlupy.[5]

Ohrožení

Hadinec červený se nikdy v přírodě České republiky nevyskytoval ve velkém množství. Patrně je to dáno tím, že se nachází na okraji areálu výskytu druhu a zdejší životní podmínky mu příliš nesvědčí. V minulosti byly kvetoucí stvoly rostlin používány do kytic, nebo byly celé rostliny neúspěšně přesazovány do zahrad. Pro tento druh jsou v české přírodě, s ohledem na klimatické podmínky, typické kolísající stavy jednotlivých populací.

Některé jeho lokality byly zničeny přímou destrukcí, jiné jsou ohrožovány eutrofizací stanovišť, zarůstáním travnatých ploch náletovými dřevinami nebo i úmyslným zalesňováním. Hadinec červený je proto považován za kriticky ohrožený druh jak "Vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb.", tak i "Červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky" z roku 2012.[4][5][10][11]

Reference

  1. LUEBERT, Federico. Pontechium a new genus distinct from Echium and Lobostemon [online]. Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem, Freie Universität Berlin, DE, rev. 06.05.2014 [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (anglicky)
  2. The Plant List: Pontechium maculatum [online]. Collaboration between the Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (anglicky)
  3. a b HASSLER, M. Catalogue of Life 2016: Pontechium maculatum [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2016 [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (anglicky)
  4. a b c d e Biomonitoring: Hadinec červený [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (česky)
  5. a b c d e f RYBKA, Vlastik; RYBKOVÁ, Romana; POHLOVÁ, Renata. Rostliny ve svitu evropských hvězd: Hadinec červený [online]. Sagittaria, Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy, Olomouc, rev. 2004 [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. ISBN 80239-41771. (česky)
  6. a b HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Hadinec červený [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 09.07.2007 [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (česky)
  7. a b Květena ČR: Hadinec červený [online]. Petr Kocián [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (česky)
  8. SMRTOVÁ, Erika; KAŽMIERSKI, Tomáš. Za Naturou na turu: Hadinec červený [online]. Regionální environmentální centrum ČR, Praha, rev. 2005 [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (česky)
  9. BERTOVÁ, Lydia; GOLIAŠOVÁ, Kornélia. Flóra Slovenska V/1: Hadinec červený [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1993 [cit. 2016-09-30]. S. 51-53. Dostupné online. ISBN 80-224-0349-0. (slovensky)
  10. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. (česky)
  11. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 30.09.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Hadinec červený: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Hadinec červený (Echium maculatum) je stepní rostlina, nápadná svým až metr vysokým, červeno-fialovým květenstvím, jeden ze dvou druhů rodu hadinec rostoucích v české přírodě. Vyskytuje se jak v České republice, tak i v okolních státech jen řídce a je považován za rostlinu ohroženou vymizením.

Podle posledních zahraničních výzkumů nepatří tento druh do rodu Echium, ale pod jménem Pontechium maculatum je zařazován do nového, monotypického rodu Pontechium.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Pontechium maculatum ( German )

provided by wikipedia DE

Pontechium maculatum ist die einzige Pflanzenart der Gattung Pontechium in der Familie der Raublattgewächse (Boraginaceae).

Beschreibung

 src=
Blütenstand
 src=
Pontechium maculatum

Pontechium maculatum ist eine borstig behaarte, aufrecht wachsende, zweijährige Pflanze, die einen einzelnen oder mehrere blütentragenden Stängel ausbildet. Sie erreicht eine Wuchshöhe von meist 40 bis 70 (30 bis 100) cm.[1] Die Grund- und Stängelblätter sind 55 bis 100 mm lang und 4 bis 10 mm breit. Ihre Form ist lanzettlich bis schmal elliptisch mit verschmälertem Grund; die Behaarung besteht aus anliegenden, weichen Borsten.[2]

Der Blütenstand ist ein ährenähnlicher Thyrsus. Der Kelch ist 5 bis 6 mm lang. Die Krone ist 9 bis 12 mm lang, mehr oder weniger trichterförmig und dunkelrot gefärbt. Vier bis fünf Staubblätter stehen weit aus der Krone heraus, die Staubfäden sind rot. Der ungeteilte Griffel endet in einer zweiköpfigen Narbe (Lupe)[1].[2]

Die Blütezeit reicht von Mai bis Juni.[1] Die Chromosomenzahl beträgt 2n = 24.[2]

Systematik

Die Abtrennung von der Gattung Echium wird mit abweichenden Sequenzen von Abschnitten der Kern- und Plastiden-DNA und mit der von allen Natternkopf-Arten abweichenden zweiköpfigen statt zweispaltigen Narbe begründet.

Viel gebrauchte Synonyme sind Echium maculatum L. (gültiger Name in der Gattung Echium), Echium rubrum Jacq. und Echium russicum J.F.Gmel.[3][4]

Vorkommen und Standorte

Pontechium maculatum kommt im östlichen Mitteleuropa (Süd-Mähren, Slowakei, Ungarn)[1] und in Südosteuropa vor, in Zentralrussland reicht die Verbreitung im Norden bis an den 55. Breitengrad.[2] Das Gesamtverbreitungsgebiet umfasst auch die Türkei und den Kaukasusraum.[4] In Österreich tritt Pontechium maculatum sehr selten im nördlichen Burgenland auf; dieses Vorkommen ist vom Aussterben bedroht, es kann aber nicht ausgeschlossen werden, dass es auf Ansalbung beruht.[1]

Sie wächst auf Steppenrasen[1], Wiesen, unkultivierten Hängen und in Gebüschen[2].

Einzelnachweise

  1. a b c d e f Manfred A. Fischer, Karl Oswald, Wolfgang Adler: Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. 3., verbesserte Auflage. Land Oberösterreich, Biologiezentrum der Oberösterreichischen Landesmuseen, Linz 2008, ISBN 978-3-85474-187-9.
  2. a b c d e T. G. Tutin, V. H. Heywood, N. A. Burges, D. M. Moore, D. H. Valentine, S. M. Walters, D. A. Webb (Hrsg.): Flora Europaea. Volume 3: Diapensiaceae to Myoporaceae. Cambridge University Press, Cambridge 1972, ISBN 0-521-08489-X (englisch).
  3. Hartmut H. Hilger, Uta-Regina Böhle: Pontechium: a new genus distinct from Echium and Lobostemon (Boraginaceae). In: Taxon. Band 49, Nr. 4, 2000, S. 737–746, JSTOR
  4. a b Pontechium im Germplasm Resources Information Network (GRIN), USDA, ARS, National Genetic Resources Program. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. Abgerufen am 19. Juli 2020.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Pontechium maculatum: Brief Summary ( German )

provided by wikipedia DE

Pontechium maculatum ist die einzige Pflanzenart der Gattung Pontechium in der Familie der Raublattgewächse (Boraginaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Żmijowiec czerwony ( Polish )

provided by wikipedia POL

Żmijowiec czerwony, żmijowiec ruski (Pontechium maculatum) – gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych. Tradycyjnie zaliczany do rodzaju żmijowiec Echium, jednak po molekularnych analizach filogenetycznych od roku 2000 wyodrębniony jako takson monotypowy w rodzaju Pontechium[2][3]. Występuje w południowej, wschodniej i środkowej Europie oraz w Turcji i na Kaukazie[3]. Przez Polskę przebiega północna granica jego zasięgu. W Polsce jest rzadki, występuje tylko na południowo-wschodniej Lubelszczyźnie[4]. Podejmowane są próby reintrodukcji gatunku w Dolinie Bugu[5]. Roślina stosowana jako lecznicza, ozdobna i dawniej także jako panaceum na ukąszenia żmii[6].

Morfologia

 src=
Kwiaty
Łodyga
Wzniesiona, do 100 cm wysokości, pokryta gęstymi, długimi, szorstkimi włosami (nie kłującymi jednak jak u żmijowca zwyczajnego[6]).
Liście
Liście różyczkowe lancetowate, do 25 cm długości. Liście łodygowe maleją ku górze.
Kwiaty
Płatki korony szkarłatnoczerwone, zebrane po kilka w liczne skrętki, te z kolei zebrane w walcowaty kwiatostan o długości 10-40 cm. Rurka korony dwa razy dłuższa od kielicha[7].

Biologia i ekologia

Bylina. W pierwszym roku wytwarza różyczkę liściową, w drugim - pęd kwiatostanowy, który zamiera jesienią. Na wiosnę z jego nasady rozwijają się różyczki potomne. Rośnie w murawach kserotermicznych na podłożu wapiennym. Kwitnie w maju i czerwcu. Gatunek charakterystyczny rzędu Festucetalia valesiacae[8].

Zagrożenia i ochrona

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Kategorie zagrożenia gatunku:

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-22].
  2. a b Pontechium maculatum. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2014-08-04].
  3. a b c d Taxon: Pontechium maculatum (L.) Böhle & Hilger. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. [dostęp 2010-03-26].
  4. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  5. Posadziliśmy pierwsze sadzonki żmijowca czerwonego!. W: Chrońmy murawy [on-line]. Klub Przyrodników. [dostęp 2014-08-04].
  6. a b Alicja i Jerzy Szweykowscy (red.): Słownik botaniczny. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo "Wiedza Powszechna", 2003, s. 1053. ISBN 83-214-1305-6.
  7. Czarnecka B., Kucharczyk M. 2001. Żmijowiec czerwony. s. 314-316. W: Polska Czerwona Księga Roślin, Kraków 2001. ​ISBN 83-85444-85-8​.
  8. WładysławW. Matuszkiewicz WładysławW., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, ISBN 83-01-13520-4, OCLC 749271059 .
  9. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
  10. Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  11. Zarzycki K., Kaźmierczakowa R., Mirek Z.: Polska Czerwona Księga Roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Wyd. III. uaktualnione i rozszerzone. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody PAN, 2014. ISBN 978-83-61191-72-8.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Żmijowiec czerwony: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Żmijowiec czerwony, żmijowiec ruski (Pontechium maculatum) – gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych. Tradycyjnie zaliczany do rodzaju żmijowiec Echium, jednak po molekularnych analizach filogenetycznych od roku 2000 wyodrębniony jako takson monotypowy w rodzaju Pontechium. Występuje w południowej, wschodniej i środkowej Europie oraz w Turcji i na Kaukazie. Przez Polskę przebiega północna granica jego zasięgu. W Polsce jest rzadki, występuje tylko na południowo-wschodniej Lubelszczyźnie. Podejmowane są próby reintrodukcji gatunku w Dolinie Bugu. Roślina stosowana jako lecznicza, ozdobna i dawniej także jako panaceum na ukąszenia żmii.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pontechium maculatum ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Pontechium maculatum là loài thực vật có hoa trong họ Mồ hôi. Loài này được (L.) Böhle & Hilger miêu tả khoa học đầu tiên.[1]

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Pontechium maculatum. Truy cập ngày 11 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài


Bài viết liên quan đến phân họ thực vật Boraginoideae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Pontechium maculatum: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Pontechium maculatum là loài thực vật có hoa trong họ Mồ hôi. Loài này được (L.) Böhle & Hilger miêu tả khoa học đầu tiên.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Синяк русский ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
 src=
Цветки

Двулетнее растение.

Стебель обычно одиночный, прямой 30—60 (до 80) см высотой, крепкий, несколько гранистый, не очень густо и не очень жёстко волосистый, под щетинками голый, простой.

Листья линейные, многочисленные, ланцетные, нижние и прикорневые, которые только отчасти сохраняются во время цветения, к основанию постепенно оттянутые, все острые, зеленоватые, редко чуть седоватые или сероватые, с обеих сторон полуотстоящие щетинистые, со щетинками, сидящими на крупных бугорках, постепенно к соцветию укороченные и более узкие до линейных, средние 4—6 см длиной, около 0,5—1 см шириной.

Соцветие узко метельчатое, часто почти колосовидное, более-менее длинное, иногда до 20—30 см длиной, густое, редко на мелких особях почти головчатое; завитки 1—3 см длиной, даже при плодах мало удлиняющиеся, белощетинисто-волосистые; прицветные листья ланцетно-линейные, не превышающие цветки; чашечка негусто белощетинистая, около 7 мм длиной, с линейными острыми долями, немного удлиняющимися при плодах; венчик 12—15 мм длиной, тёмно-красный, не очень расширенный спереди (у лопастей), снаружи немного пушистый, вдвое длиннее чашечки, лопасти его яйцевидно-продолговатые, тупые, около 1,5 мм длиной; нити тычинок сильно выставляющиеся, так же как и цельный столбик; пыльники 0,5 мм длиной. Цветёт в мае — июле.

Орешки чёрные, около 2 мм высотой, треугольно-яйцевидные, немного согнутые, бугорчатые, с сжатой с боков небольшой верхушкой; цикатрикс вдавленный, слегка окаймлённый, внутри каймы плоский, с пучком у начала брюшного киля.[3].

Распространение и местообитание

В мире: Восточная Европа, Крым, Центральная Азия, Балканы.

В России: европейская часть страны — южная, степная и лесостепная половина на восток до реки Урал и Уральских гop, на север до Оки, Кавказ.

Хозяйственное значение и применение

Медонос.

В корнях содержится красящий пигмент алканин; корни применяли при окрашивании шерсти в красный цвет и изготовлении румян (отсюда народное название румянка).

Растение использовали в народной медицине.

Охранный статус

В России

В России вид входит в Красные книги Белгородской, Курской, Московской и Ростовской областей[3].

Растёт на территории нескольких особо охраняемых природных территорий России[4].

На Украине

Решением Луганского областного совета № 32/21 от 03.12.2009 г. вид входит в «Список регионально редких растений Луганской области»[5][6].

Также входит в Красные книги Донецкой, Львовской, Тернопольской и Харьковской областей[3].

Классификация

В 2000 году группа немецких учёных на основании молекулярно-филогенетических исследований выделила вид Echium maculatum в отдельный монотипный род Pontechium. При таком подходе правильным названием вида будет Pontechium maculatum (L.) Böhle & Hilger[7].

Синонимы

  • Echium acutifolium Willd. ex Lehm., 1818
  • Echium clavatum Willd. ex Lehm., 1818
  • Echium creticum sensu Falk, 1785; Pall., 1795
  • Echium creticum Pall. ex DC., 1846 nom. inval.
  • Echium italicum S.G.Gmel., 1773
  • Echium kochii Litard., 1942
  • Echium linearifolium K.Koch, 1849
  • Echium papillosum K.Koch, 1849, nom. illeg.
  • Echium rubrum Jacq., 1778, nom. illeg.
  • Echium rossicum J.F.Gmel., 1791
  • Echium russicum Roem. & Schult., 1830
  • Echium thyrsoideum Vent., 1805
  • Pontechium maculatum (L.) Böhle & Hilger, 2000

Примечания

  1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
  2. Губанов и др., 2004.
  3. 1 2 3 4 Pontechium maculatum: информация о таксоне в проекте «Плантариум» (определителе растений и иллюстрированном атласе видов). (Проверено 10 ноября 2013)
  4. Echium russicum S.G.Gmel. (рус.). ООПТ России. Проверено 10 ноября 2013.
  5. Д. б. н., проф. Т. Л. Андриенко, к. б. н. М. Г. Перегрим. Официальные перечни регионально редких растений административных территорий Украины (справочное издание). — Киев: Альтерпрес, 2012. — С. 148. — ISBN 978-966-542-512-0. Архивировано 29 октября 2013 года.
  6. Решение Луганского областного совета № 32/21 от 03.12.2009 г. «Об утверждении Перечня видов растений, занесенных в Красную книгу Украины, которые подлежат особой охране на территории Луганской области» (рус.) (недоступная ссылка). Оф. сайт Луганского облсовета. Проверено 27 ноября 2013. Архивировано 29 октября 2013 года.
  7. Pontechium maculatum (англ.): сведения о названии таксона на сайте The Plant List (version 1.1, 2013) (Проверено 29 марта 2015).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Синяк русский: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
 src= Цветки

Двулетнее растение.

Стебель обычно одиночный, прямой 30—60 (до 80) см высотой, крепкий, несколько гранистый, не очень густо и не очень жёстко волосистый, под щетинками голый, простой.

Листья линейные, многочисленные, ланцетные, нижние и прикорневые, которые только отчасти сохраняются во время цветения, к основанию постепенно оттянутые, все острые, зеленоватые, редко чуть седоватые или сероватые, с обеих сторон полуотстоящие щетинистые, со щетинками, сидящими на крупных бугорках, постепенно к соцветию укороченные и более узкие до линейных, средние 4—6 см длиной, около 0,5—1 см шириной.

Соцветие узко метельчатое, часто почти колосовидное, более-менее длинное, иногда до 20—30 см длиной, густое, редко на мелких особях почти головчатое; завитки 1—3 см длиной, даже при плодах мало удлиняющиеся, белощетинисто-волосистые; прицветные листья ланцетно-линейные, не превышающие цветки; чашечка негусто белощетинистая, около 7 мм длиной, с линейными острыми долями, немного удлиняющимися при плодах; венчик 12—15 мм длиной, тёмно-красный, не очень расширенный спереди (у лопастей), снаружи немного пушистый, вдвое длиннее чашечки, лопасти его яйцевидно-продолговатые, тупые, около 1,5 мм длиной; нити тычинок сильно выставляющиеся, так же как и цельный столбик; пыльники 0,5 мм длиной. Цветёт в мае — июле.

Орешки чёрные, около 2 мм высотой, треугольно-яйцевидные, немного согнутые, бугорчатые, с сжатой с боков небольшой верхушкой; цикатрикс вдавленный, слегка окаймлённый, внутри каймы плоский, с пучком у начала брюшного киля..

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии