dcsimg
Image of Oyster
Creatures » » Animal » » Molluscs » Mussels » » Ostreidae »

Oyster

Crassostrea virginica (Gmelin 1791)

Ostryżyca amerykańska ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Ostryżyca amerykańska (Crassostrea virginica) – gatunek osiadłego małża nitkoskrzelnego z rodziny ostrygowatych (Ostreidae), wraz z ostrygą jadalną i ostryżycą japońską zaliczany do najcenniejszych mięczaków jadalnych. W tłumaczeniu z języka angielskiego określana jest nazwami ostryga atlantycka lub ostryga wirginijska. Jej muszla osiąga przeciętnie 8–18 cm, maksymalnie do 25 cm[4].

Występuje w północno-zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej po Zatokę Meksykańską. Przed 1939 sprowadzono ją na Wyspy Brytyjskie. Spotykana jest też w Morzu Adriatyckim[4]. Jest hodowana i poławiana na dużą skalę, przede wszystkim w Atlantyku[2]. W 1999 roku złowiono 132 207 t tego gatunku. Największy udział w połowach miały Stany Zjednoczone i Meksyk. W wyniku przełowienia i zanieczyszczenia wód liczebność populacji tej ostryżycy spada[4].

Przypisy

  1. Crassostrea virginica, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Ludwik Żmudziński: Żywe skarby mórz. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1980, s. 212. ISBN 83-02-01238-6.
  3. Crassostrea virginica (Gmelin, 1791) (ang.). World Register of Marine Species, 2011. [dostęp 17 października 2011].
  4. a b c Crassostrea virginica (Gmelin, 1791) (ang.). FAO. [dostęp 17 października 2011].
 src=
Ostrygi przygotowane do spożycia
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Ostryżyca amerykańska: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Ostryżyca amerykańska (Crassostrea virginica) – gatunek osiadłego małża nitkoskrzelnego z rodziny ostrygowatych (Ostreidae), wraz z ostrygą jadalną i ostryżycą japońską zaliczany do najcenniejszych mięczaków jadalnych. W tłumaczeniu z języka angielskiego określana jest nazwami ostryga atlantycka lub ostryga wirginijska. Jej muszla osiąga przeciętnie 8–18 cm, maksymalnie do 25 cm.

Występuje w północno-zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej po Zatokę Meksykańską. Przed 1939 sprowadzono ją na Wyspy Brytyjskie. Spotykana jest też w Morzu Adriatyckim. Jest hodowana i poławiana na dużą skalę, przede wszystkim w Atlantyku. W 1999 roku złowiono 132 207 t tego gatunku. Największy udział w połowach miały Stany Zjednoczone i Meksyk. W wyniku przełowienia i zanieczyszczenia wód liczebność populacji tej ostryżycy spada.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL