Flétňák australský (Gymnorhina tibicen syn. Cracticus tibicen) je středně velký pták připomínající vránu nebo straku.
Dospělí flétňáci jsou černobílí, u mladých ptáků se k černé a bílé přidává také šedá a hnědá. Samec a samice se od sebe neliší. Týl, kostřec a ramena jsou vždy bílé, u většiny ptáků je zbytek těla uhlově černý. Flétňáci žijící na jihovýchodě, ve středu a na jihozápadě Austrálie a v Tasmánii mají bílá záda. Zbarvení peří totiž záleží na poddruhu, kterých se rozlišuje až osm.
Flétňáci jsou rozšíření po celé Austrálii, kde jsou původním druhem. Kromě Austrálie divoce žijí také na Novém Zélandu a na mnoha tichomořských ostrovech, kam byli přivezeni v 19. století, aby chránili kokosové plantáže před škůdci.
Flétňáci žijí všude tam, kde jsou v otevřené krajině stromy nebo keře, nebojí se lidí a ve skupinách (až 24 ptáků) žijí i na farmách, v parcích a na hřištích.
Flétňáci jsou inteligentní, společenští ptáci. Jsou teritoriální, své území brání před ostatními flétňáky a flétňáci, kteří sdílejí jedno teritorium, se brání i navzájem. Ozývají se melodickým, příjemným hlasem, který připomíná zvuk flétny.
Živí se hmyzem a jeho larvami, které hledá na zemi. Také neváhá vzít si potravu od člověka, nebojí se přijít si pro ni do otevřených domů.
Během hnízdění jsou někteří flétňáci agresivní a na lidi, kteří vstoupí do jejich teritoria, střemhlav nalétávají. Většinou útočí zezadu. Doporučuje se proto vyhýbat se okolí hnízd během hnízdění a je-li to nutné, snažit se ptáka nespustit z očí (útočí zezadu) nebo ho zmást, aby nevěděl, kam se člověk dívá (oči namalované na klobouku, sluneční brýle nasazené zezadu na hlavě apod.)
Flétňák australský (Gymnorhina tibicen syn. Cracticus tibicen) je středně velký pták připomínající vránu nebo straku.