Kanellowate, korzybielowcowate (Canellaceae Cronquist) – rodzina z rzędu kanellowców, obejmująca 6 rodzajów występujących w strefie tropikalnej i subtropikalnej obu kontynentów amerykańskich i Afryki[1]. Znaczenie ekonomiczne ma korzybiel biały Canella winteriana dostarczający „białego cynamonu” (kory kannelowej). Wartościowego drewna dostarcza zachodnioafrykański gatunek Warburgia stuhlmanii[2].
Zwykle drzewa o liściach ustawionych spiralnie, bez przylistków. W pędach obecne są komórki wydzielnicze wytwarzające olejki. Kwiaty drobne zebrane w baldachogrona wyrastające w kątach liści, tylko w rodzaju Canella – szczytowo. Oś kwiatowa jest skrócona, okrywa zróżnicowana na mięsisty kielich i koronę. Kielich trójlistkowy, korona z kilku okółków (do czterech), w każdym okółku 3 lub 5 listków okwiatu. Pręciki z liczbie 5–12 zrośnięte są w rurkę. Słupek powstaje z 2–6 zrośniętych owocolistków. Nasiona z bogatym w lipidy bielmem[2].
Jedna z dwóch rodzin (obok winterowatych) w rzędzie kanellowców w obrębie kladu magnoliowych – jednej z najstarszych linii rozwojowych okrytonasiennych[1].
Kanellowate, korzybielowcowate (Canellaceae Cronquist) – rodzina z rzędu kanellowców, obejmująca 6 rodzajów występujących w strefie tropikalnej i subtropikalnej obu kontynentów amerykańskich i Afryki. Znaczenie ekonomiczne ma korzybiel biały Canella winteriana dostarczający „białego cynamonu” (kory kannelowej). Wartościowego drewna dostarcza zachodnioafrykański gatunek Warburgia stuhlmanii.