Achatocarpaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Obejmuje dwa rodzaje. Achatocarpus liczący 5–10 gatunków (w zależności od ujęcia), występuje w Ameryce Środkowej i tropikalnej części Ameryki Południowej. Monotypowy rodzaj Phaulothamnus rośnie w południowej części Ameryki Północnej[3].
Niewielkie drzewa i krzewy o ciernistych gałęziach. Liście skrętoległe, ogonkowe, bez przylistków, pojedyncze, całobrzegie. Kwiaty zebrane w niewielkie kwiatostany typu wiecha lub grono. Kwiaty są jednopłciowe (rośliny są dwupienne). Okwiat składa się z jednego okółka liczącego 4 listki u Phaulothamnus i 5 u Achatocarpus. W kwiatach męskich znajduje się 10 do 20 pręcików połączonych u nasady. Kwiaty żeńskie mają górną, jednokomorową zalążnię zbudowaną z dwóch owocolistków, zakończoną dwoma szyjkami. Owocem jest mięsista jagoda[3].
Badania molekularne DNA dowodzą, że jest to takson monofiletyczny siostrzany dla szarłatowatych (Amaranthaceae) w obrębie goździkowców (Caryophyllales). Tak też pozycję tego taksonu przedstawia Angiosperm Phylogeny Website. Często jednak rodzaje tu zaliczane klasyfikowane są do rodziny szkarłatkowatych (Phytolaccaceae) ze względu na podobieństwo owoców[3].
Simmondsiaceae – simondsjowate
Caryophyllaceae – goździkowate
Achatocarpaceae
Amaranthaceae – szarłatowate
Limeaceae – libawowate
Aizoaceae – pryszczyrnicowate
Phytolaccaceae – szkarłatkowate
Nyctaginaceae – nocnicowate
Molluginaceae – ugłastowate
Montiaceae – zdrojkowate
Basellaceae – wyćwiklinkowate
Talinaceae – porwinkowate
Portulacaceae – portulakowate
Cactaceae – kaktusowate
Achatocarpaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu goździkowców. Obejmuje dwa rodzaje. Achatocarpus liczący 5–10 gatunków (w zależności od ujęcia), występuje w Ameryce Środkowej i tropikalnej części Ameryki Południowej. Monotypowy rodzaj Phaulothamnus rośnie w południowej części Ameryki Północnej.