dcsimg

Ohniváčik čiernokrídly ( Slovak )

provided by wikipedia SK
 src=
Ohniváčik čiernokrídly

Ohniváčik čiernokrídly (Lycaena phlaeas)[1] je pomenší motýľ z čeľade ohniváčikovité (Lycaenidae) a rodu Lycanea. Ako prvý ho v roku 1761 opísal Carl Linné.

Morfológia

Larva: Húsenice sú pomenšie, zelené s jemnými priesvitno-bielymi alebo bledo fialovými chĺpkami. Vyvíjajú sa jednotlivo počas celého leta. Ich vývoj môže, kvôli neskorému vyliahnutiu buď prebehnúť rýchlo, alebo prezimujú do ďalšieho leta. Najčastejšie možno húsenice počas roka resp. leta pozorovať v troch generáciach: prvá generácie je aktívna od mája do júna, druhá je aktívna od júna do augusta a tretia je aktívna od septembra do októbra. Živia sa listami rôznych rastlín ako napríklad štiavičkou obyčajnou (Acetocella vulgaris), štiavom ľúčnym (Acetosella pratensis) alebo rôznxmi druhmy rastlín rodu stavikrvov (Polygonum) a mnohými inými rastlinami, ktoré môže nájsť na lúkách alebo iných podobných stanovištiach.

Imágo: Podobne ako aj u ostatných motýľov tohto rodu sú krídla hnedo-oranžových farieb. Rozpätie krídel je asi od 22 mm do 27 mm pričom dĺžka krídla sa pohybuje okolo 14 až 16 mm. Obe pohlavia majú skoro rovnaké spodné krídla, ktoré tvorí hnedý podklad a oranžové lemovanie po bokoch. Narozdiel od samca, u ktorého na horných krídlách prevláda hnedá farba u samice sú krídla oranžové a dopĺňajú ich hnedé okraje okrajmi a hnedé vzory. Pri pozorovaní vo voľnej prírode si ho možno zameniť so samičkou ohniváčika zlatobyľového (Lycaena virgaureae) a samičkou ohniváčika prútnatcového (Lycaena thersamon), užitočným indikátorom môže byť pri určovaní vo voľnej prírode aj to, že v akom prostredí sa motýľ nachádza alebo aj či sa tu vyskytujú vo veľkých alebo malých počtoch.

Výskyt

Na Slovensku, v Česku a aj vo väčšine Európy je to všeobecne rozšírený druh. Okrem Európy sa vyskytuje aj v Severnej Amerike, na severnej polovici Afriky a v podstate v celej Ázií až po Čukotku a Japonsko. Na miestach je hojný a to najme v nížinách. V horách je menej častý ale môže sa vyskytnúť aj tam. Na území Slovenska a Česka je zaznamenané stúpanie tohto motýľa až do výšky okolo 1 500 m n. m. Vyskytuje sa na väčšine biotopov, nájdeme ho napr. na poľných cestách, pasienkoch, pastvinách, na kvetnatých stráňach a podobne.

Referencie

  1. https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=777788#null

Literatúra:

Iné projekty

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK

Ohniváčik čiernokrídly: Brief Summary ( Slovak )

provided by wikipedia SK
 src= Ohniváčik čiernokrídly

Ohniváčik čiernokrídly (Lycaena phlaeas) je pomenší motýľ z čeľade ohniváčikovité (Lycaenidae) a rodu Lycanea. Ako prvý ho v roku 1761 opísal Carl Linné.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK