dcsimg

Poczwarówkowate ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Poczwarówkowate[2] (Vertiginidae) – rodzina lądowych ślimaków trzonkoocznych (Stylommatophora), obejmująca około 100 gatunków o holarktycznym zasięgu występowania. W malakofaunie Polski stwierdzono 17 z nich[2]. W stanie kopalnym znane są z górnego paleocenu[3].

Zajmują różnorodne siedliska: od lasów po półotwarte i otwarte tereny o różnym podłożu, roślinności i wilgotności. Żywią się bakteriami i grzybami pobieranymi z żywych i martwych roślin[3][2].

Muszla poczwarówkowatych przyjmuje różnorodne kształty. Najczęściej jest jajowata lub jajowato-walcowata, rzadziej walcowato-stożkowata lub wrzecionowata. Wysokość muszli zazwyczaj nie przekracza 2 mm, u niektórych tylko gatunków sięga 4 mm[2].

Rodzajem typowym rodziny jest Vertigo.

Zobacz też

Przypisy

  1. Vertiginidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 413–414. ISBN 978-83-88147-09-8.
  3. a b F. Welter-Schultes: Family summary for Vertiginidae (ang.). W: AnimalBase. Early zoological literature [on-line]. AnimalBase Project Group, 2012. [dostęp 14 stycznia 2013].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Poczwarówkowate: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Poczwarówkowate (Vertiginidae) – rodzina lądowych ślimaków trzonkoocznych (Stylommatophora), obejmująca około 100 gatunków o holarktycznym zasięgu występowania. W malakofaunie Polski stwierdzono 17 z nich. W stanie kopalnym znane są z górnego paleocenu.

Zajmują różnorodne siedliska: od lasów po półotwarte i otwarte tereny o różnym podłożu, roślinności i wilgotności. Żywią się bakteriami i grzybami pobieranymi z żywych i martwych roślin.

Muszla poczwarówkowatych przyjmuje różnorodne kształty. Najczęściej jest jajowata lub jajowato-walcowata, rzadziej walcowato-stożkowata lub wrzecionowata. Wysokość muszli zazwyczaj nie przekracza 2 mm, u niektórych tylko gatunków sięga 4 mm.

Rodzajem typowym rodziny jest Vertigo.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL