Koník kŕdľový[1] (iné názvy: saranča všežravá[2], staršie: koník sťahovavý egyptský[3]; lat. Schistocerca gregaria, Schistocerca peregrina) je druh hmyzu z čeľade koníkovité (Acrididae).
Žije v púštnych oblastiach medzi Západnou Afrikou a Indiou. Tento druh spôsobuje najväčšie škody na úrode spomedzi všetkých koníkov.[4]
Má dve fázy, samotársku a migračnú.[5] Jedince migrujúce v rojoch sú nápadne čierno-žlté a väčšie ako izolované jedince, ktoré sú bledohnedé alebo zelené. Hlavný rozdiel je v správaní, v období recesie je to neškodný a samotársky druh ale do rojov sú priťahované v miliónoch s veľkým apetívom po potrave.[6] Vytvára obrovské roje, ktoré lietajú po vetre na veľké vzdialenosti a devastujú poľnohospodárstvo.[7] Migračné roje sa vytvárajú na jar po výdatných dažďoch. Samice začnú vďaka dostatku potravy klásť väčšie vajíčka. Po hormonálnych zmenách vylučujú jedince feromóny, ktorými sa priťahujú a združujú. Roje môžu mať veľkosť 10 miliárd jedincov.[5]
Koník kŕdľový (iné názvy: saranča všežravá, staršie: koník sťahovavý egyptský; lat. Schistocerca gregaria, Schistocerca peregrina) je druh hmyzu z čeľade koníkovité (Acrididae).
Žije v púštnych oblastiach medzi Západnou Afrikou a Indiou. Tento druh spôsobuje najväčšie škody na úrode spomedzi všetkých koníkov.
Má dve fázy, samotársku a migračnú. Jedince migrujúce v rojoch sú nápadne čierno-žlté a väčšie ako izolované jedince, ktoré sú bledohnedé alebo zelené. Hlavný rozdiel je v správaní, v období recesie je to neškodný a samotársky druh ale do rojov sú priťahované v miliónoch s veľkým apetívom po potrave. Vytvára obrovské roje, ktoré lietajú po vetre na veľké vzdialenosti a devastujú poľnohospodárstvo. Migračné roje sa vytvárajú na jar po výdatných dažďoch. Samice začnú vďaka dostatku potravy klásť väčšie vajíčka. Po hormonálnych zmenách vylučujú jedince feromóny, ktorými sa priťahujú a združujú. Roje môžu mať veľkosť 10 miliárd jedincov.