Ranunculus lateriflorus DC. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Afryce Północnej, Europie Południowej oraz Azji Zachodniej[3][4][5].
Rośnie naturalnie w Afryce Północnej, Europie Południowej oraz Azji Zachodniej. Występuje między innymi w takim państwach jak: Maroko, Algieria[4], Hiszpania, Francja, Czechy, Słowacja, Ukraina, Rumunia, Węgry, Austria, Włochy, kraje byłej Jugosławii, Albania, Grecja (łącznie z Kretą), Bułgaria i Turcja[6]. We Francji gatunek ten został zaobserwowany w departamentach Ardèche, Gard, Hérault oraz Górna Loara[7] (niektóre źródła podają także Puy-de-Dôme[6]). We Włoszech rośnie w regionach Sycylia, Sardynia, Lacjum i Abruzja, natomiast niepewne jest jego występowanie w Dolinie Aosty[8]. W Izraelu jest gatunkiem rzadko spotykanym w Górnej Galilei i na Wzgórzach Golan oraz bardzo rzadko spotykanym w masywie Hermonu[9].
Rośnie przy podmokłych rowach oraz na brzegach stawów i rzek[4]. Występuje na obszarach równinnym i pagórkowatym[10]. Kwitnie od maja do lipca. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze rośnie na wilgotnym, lekko kwaśnym podłożu[5]. Swieże części rośliny są trujące – zawierają protoanemoninę[8].
We Francji gatunek ten został wpisany do krajowej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych[10].
Ranunculus lateriflorus DC. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Afryce Północnej, Europie Południowej oraz Azji Zachodniej.