Pryskyřník stranokvětý (Ranunculus lateriflorus) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculuaceae).
Jedná se o jednoletou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 5–15 cm, zřídka až 25 cm.[2][3] Lodyha je přímá, bohatě větvená. Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní krátce řapíkaté, horní až přisedlé. Čepele přízemních listů jsou nedělené, celokrajné, eliptické, na bázi široce klínovité, na okraji oddáleně vroubkované.[2] Lodyžní listy jsou kopinaté, celokrajné. Květy jsou žluté, drobné, jen asi 3 mm v průměru, jsou jednotlivé a přisedlé v paždí horních listů. Kališní lístky jsou lysé a žlutavé.[2] Korunní lístky jsou žluté, jsou zpravidla jen 3. Tyčinek je jen 5. Kvete v květnu až v červenci.[2] Plodem je nažka, která je asi 2,5 m dlouhá, bradavčitá, na vrcholu zakončená celkem dlouhým háčkovitým zobánkem. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozomů je 2n=16.[2]
Pryskyřník stranokvětý roste v jižní Evropě, ve Středomoří až po Balkán, na sever v Panonské oblasti na východ po západní Sibiř a střední Asii, přesahuje i do severní Afriky.[4] V České republice neroste. V Rakousku je udáván jako vyhynulý. Na Slovensku roste jen velmi vzácně ve Východoslovenské nížině, v minulosti rostl vzácně i v Podunajské nížině a v Záhorské nížině. Jedná se o halofyt, roste na vlhkých zasolených místech, v jezírkách na jaře zaplavených a později vyschlých aj.[2]
Pryskyřník stranokvětý (Ranunculus lateriflorus) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculuaceae).
Ranunculus lateriflorus DC. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Afryce Północnej, Europie Południowej oraz Azji Zachodniej[3][4][5].
Rośnie naturalnie w Afryce Północnej, Europie Południowej oraz Azji Zachodniej. Występuje między innymi w takim państwach jak: Maroko, Algieria[4], Hiszpania, Francja, Czechy, Słowacja, Ukraina, Rumunia, Węgry, Austria, Włochy, kraje byłej Jugosławii, Albania, Grecja (łącznie z Kretą), Bułgaria i Turcja[6]. We Francji gatunek ten został zaobserwowany w departamentach Ardèche, Gard, Hérault oraz Górna Loara[7] (niektóre źródła podają także Puy-de-Dôme[6]). We Włoszech rośnie w regionach Sycylia, Sardynia, Lacjum i Abruzja, natomiast niepewne jest jego występowanie w Dolinie Aosty[8]. W Izraelu jest gatunkiem rzadko spotykanym w Górnej Galilei i na Wzgórzach Golan oraz bardzo rzadko spotykanym w masywie Hermonu[9].
Rośnie przy podmokłych rowach oraz na brzegach stawów i rzek[4]. Występuje na obszarach równinnym i pagórkowatym[10]. Kwitnie od maja do lipca. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze rośnie na wilgotnym, lekko kwaśnym podłożu[5]. Swieże części rośliny są trujące – zawierają protoanemoninę[8].
We Francji gatunek ten został wpisany do krajowej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych[10].
Ranunculus lateriflorus DC. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Afryce Północnej, Europie Południowej oraz Azji Zachodniej.
Ranunculus lateriflorus là một loài thực vật có hoa trong họ Mao lương. Loài này được DC. miêu tả khoa học đầu tiên năm 1817.[1]
Ranunculus lateriflorus là một loài thực vật có hoa trong họ Mao lương. Loài này được DC. miêu tả khoa học đầu tiên năm 1817.
Ranunculus lateriflorus DC., 1817
Охранный статусЛю́тик бокоцветко́вый (лат. Ranunculus lateriflorus) — вид цветковых растений рода Лютик (Ranunculus) семейства Лютиковые (Ranunculaceae).
Однолетнее неопушённое травянистое растение 5—15 см высотой. Листовые пластинки от яйцевидной и широколанцетной до линейной формы, цельные, нижние листья на довольно длинных черешках, верхние — сидячие. Цветки одиночные, пазушные, на длинных цветоножках.
Цветение в июле-августе.
Плоды — семянки, обратнояйцевидные, неопушённые. Размножение только семенное[2].
Ареал вида охватывает Кавказ, юг Западной Сибири, северо-восток Средней Азии, юго-восток Восточной Европы, Средиземноморье, Малую Азию. В Европейской части России встречается в южных регионах. Растёт в сырых западинах, на солончаках[2].
Крайне редкий вид[источник не указан 775 дней], тенденции численности не ясны. Основной лимитирующий фактор — жёсткая требовательность к почве.
Вид включён в Красные книги Республики Калмыкия, Ростовской области, Самарской области, Саратовской области, Ставропольского края, а также в Красную книгу Закарпатской области Украины[3].
Лю́тик бокоцветко́вый (лат. Ranunculus lateriflorus) — вид цветковых растений рода Лютик (Ranunculus) семейства Лютиковые (Ranunculaceae).