dcsimg

Jedrilac ( Croato )

fornecido por wikipedia hr Croatian

Jedrilac (Argonauta argo) je glavonožac otvorena mora poznat po vrlo tankoj kućici koju stvara samo ženka za nošenje jaja. Zbog tanke kućice vrstu nazivaju i papirnatim Nautilusom. Vrsta je kozmopolitska i rasprostranjena u tropskim i suptropskim morima svijeta, a patuljasta forma te vrste nađena je i u Sredozemnom moru. U jedrilca ženka može biti veličine i do 45 cm, a mužjak samo 2 cm. Tijekom kopulacije u mužjaka se otkine hektokotil i zatim još neko vrijeme ostane pokretljiv u plaštanoj šupljini ženke. Zbog toga su znanstvenici najprije mislili da je nametnik i nazvali su ga Hectocotylus. Danas se taj pojam rabi za kopulatorni krak svih glavonožaca.[2]

Izvori

  1. [1]D.Boltovskoy: Zooplankton of the South Atlantic Ocean, Argonauta argo, (pristupljeno 19. veljače 2017.)
  2. Alegro, Antun, Krajačić, Mladen, Lucić, Andreja, Život 2: udžbenik biologije u drugom razredu gimnazije, Školska knjiga, Zagreb, 2014., ISBN 978-953-0-22029-4, str. 106.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori i urednici Wikipedije
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia hr Croatian

Jedrilac: Brief Summary ( Croato )

fornecido por wikipedia hr Croatian

Jedrilac (Argonauta argo) je glavonožac otvorena mora poznat po vrlo tankoj kućici koju stvara samo ženka za nošenje jaja. Zbog tanke kućice vrstu nazivaju i papirnatim Nautilusom. Vrsta je kozmopolitska i rasprostranjena u tropskim i suptropskim morima svijeta, a patuljasta forma te vrste nađena je i u Sredozemnom moru. U jedrilca ženka može biti veličine i do 45 cm, a mužjak samo 2 cm. Tijekom kopulacije u mužjaka se otkine hektokotil i zatim još neko vrijeme ostane pokretljiv u plaštanoj šupljini ženke. Zbog toga su znanstvenici najprije mislili da je nametnik i nazvali su ga Hectocotylus. Danas se taj pojam rabi za kopulatorni krak svih glavonožaca.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori i urednici Wikipedije
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia hr Croatian