Żagiew włosistobrzega (Lentinus arcularius (Batsch) Zmitr.) – gatunek grzybów należący do rodziny żagwiowatych (Polyporaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Lentinus, Polyporaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1783 r. Batsch nadając mu nazwę Boletus arcularius. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 2010 r. Ivan Zmitrovich, przenosząc go do rodzaju Lentinus[1].
Synonimów łacińskich ma około 50. Niektóre z nich[2]:
Nazwę polską podał F. Kwieciński w 1896 r[3]. Po przeniesieniu gatunku do rodzaju Lentinus jest ona niespójna z nazwą naukową.
Średnica 1-4, wyjątkowo do 8 cm, grubość 1-4 mm, kształt okrągły, wypukły i nieco lejkowaty. Brzeg ostry, podwinięty i pokryty szczecinkami. Powierzchnia szorstka i gęsto pokryta łuseczkami. Ma kolor od jasnobrązowego przez ochrowobrązowy do żółtobrązowego. Podczas wysychania powierzchnia ulega koncentrycznemu pomarszczeniu[4]. Charakterystyczną cechą jest wystawanie włosków wyraźnie poza brzeg kapelusza[5].
Rurkowaty. Rurki nieco zbiegające, o długości do 3 mm. Pory białe lub kremowe,wielokątne i wydłużone, o długości 1-2 mm i szerokości 0,5-1 mm. Przy brzegu kapelusza pory małe[4]. Pory są duże i wyraźnie uszeregowane w promieniste rzędy[6].
Wysokość 3-6 cm, grubość 2-4, wyjątkowo do 7 mm. Jest centryczny lub niemal centryczny, walcowaty, pełny u podstawy nieco grubszy. Powierzchnia o barwie jasnobrązowej, pokryta drobnymi łuseczkami i filcowata[4].
Suchy, twardy i łamliwy, w kapeluszu ma grubość 1-2 mm. Smak łagodny, zapach niewyraźny[4].
Biały. Zarodniki cylindryczne, gładkie, o rozmiarach 7-11× 2-3μm[7].
Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Ameryce Północnej, szczególnie w jej zachodniej części[7]W Europie Środkowej występuje w rozproszeniu i tylko w jej południowej i południowo-wschodniej części[5]. W Polsce jest niezbyt częsty[4].
Rośnie na martwych, opadłych gałęziach drzew liściastych, szczególnie na olszy czarnej, brzozie brodawkowatej, buku, dębie. Owocniki pojawiają się od lutego do listopada[3].
Saprotrof[3]. W Europie uważany jest za grzyb niejadalny, w innych krajach świata jest jednak jadalny; znajduje się na liście grzybów jadalnych w Hongkongu, Nepalu, Papua-Nowa Gwinei i Peru[8].
Żagiew włosistobrzega (Lentinus arcularius (Batsch) Zmitr.) – gatunek grzybów należący do rodziny żagwiowatych (Polyporaceae).