Multimedia w Wikimedia Commons Szurpek powinowaty (Orthotrichum affine Schrad. ex Brid.) – gatunek mchu należący do rzędu szurpkowców.
Rozmieszczenie geograficzne
Gatunek występuje w Europie (oprócz części najbardziej północnej) i na Kaukazie. Ponadto występuje w górach Ałtaj, na Syberii, w północnej części Afryki oraz w Ameryce Północnej. W Polsce pospolity na obszarze całego kraju[2].
Morfologia
- Pokrój
- Mech plagiotropowy o zbitych, niebieskozielonych[2] lub luźnych, żółtawozielonych[3] darniach.
- Budowa gametofitu
-
Łodygi o dług. pow. 2 cm, widlasto rozgałęzione, okryte w dolnej części gładkimi chwytnikami. Liście są wydłużonolancetowate, łódkowate, na szczycie odgięte w dół. Brzeg liścia podwinięty prawie do samego szczytu. Komórki blaszki liściowej mają silnie zgrubiałe błony. W przekroju poprzecznym widać niskie, szerokie, pojedyncze brodawki. Żebro o grubości 1/8 nasady liścia kończy się przed szczytem.
- Budowa sporofitu
- Żółta puszka ukryta jest do połowy w liściach. Czepek jest bladożółty i okryty jasnymi włosami. Perystom jest podwójny. Zęby perystomu zewnętrznego są połączone po 2[2].
Ekologia
Gatunek rośnie na pniach drzew liściastych i szpilkowych także tych stojących pojedynczo[2], rzadko na skałach[3].
Przypisy
-
↑ Goffinet B.: Goffinet Lab: Moss classification (ang.). 2010. [dostęp 2011-01-23].
-
↑ a b c d Bronisław Szafran: Mchy (Musci). T. II. Warszawa: PWN, 1961, s. 27-30.
-
↑ a b Bruno P Kremer, Hermann Muhle, Janina Zielińska: Porosty, mchy, paprotniki. Warszawa: "Świat Książki", 1998, s. 186. ISBN 83-7227-061-9.