Peřejníkovití (Psephenidae) je čeleď vodních brouků v anglicky mluvících zemích známých jako Water-penny beetles, protože jejich larvy žijící ve vodě svým vzhledem připomínají minci „penny“.
Larvy se živí řasami, výkaly a larvami jiných vodních živočichů. Jejich přítomnost v tekoucích vodách je indikátorem čistoty vody, protože patří do kategorie nejcitlivějších organizmů. Nemohou žít v prostředí kde je skalnaté podloží pokryto slabou vrstvou řas, hub nebo anorganických sedimentů, proto jejich přítomnost, společně s některými rostlinami, signalizuje dobrou kvalitní vodu. Brouci jsou od 3 do 10 cm dlouzí, larvy jsou tvaru oválného až téměř kruhového a všeobecně mají měděnou barvu, což vysvětluje jak tento brouk přišel ke obecnému anglickému jménu „Water Penny“. Larvy brouka žijící ve vodě získávají kyslík přes membránu a opeřené žebrování na zadečku (abdomenu). Typicky jsou nalézáni v peřejích a bystřinách, přitisknuti pod kameny.
Dospělí brouci jsou terestriálními (suchozemskými) živočichy.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Water-penny beetles na anglické Wikipedii.
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.Peřejníkovití (Psephenidae) je čeleď vodních brouků v anglicky mluvících zemích známých jako Water-penny beetles, protože jejich larvy žijící ve vodě svým vzhledem připomínají minci „penny“.