dcsimg

Neoalticomerus ( Polish )

provided by wikipedia POL

Neoalticomerusrodzaj muchówek z rodziny Odiniidae i podrodziny Odiniinae.

Rodzaj ten wprowadzony został w 1903 roku przez Friedricha Georga Hendla, który jego gatunkiem typowym wyznaczył Milichia formosa[1].

Krępe muchówki o silnym owłosieniu[2]. Holoptyczna głowa ma pierwszą szczecinkę perystomalną wielkości wibrysy, zredukowane, krótkie i cienkie pozaprzyoczkowe oraz cienkie, pochylone do przodu i nieco rozchylone na zewnątrz szczecinki zaciemieniowe. Tułów cechuje obecność 4 szczecinek śródplecowych w układzie 1+3 oraz owłosione mezopleury z 1–2 silnymi szczecinkami[2][3]. Odnóża cechują się obecnością sterczących szczecinek przedwierzchołkowych na goleniach[3].

Takson holarktyczny. Z Palearktyki i Nearktyki znanych jest po jednym gatunku[2]. W Polsce do 2001 stwierdzono tylko N. formosus[4] (zobacz: Odiniidae Polski)

Należą tu dwa opisane gatunki[2]:

Przypisy

  1. Friedrich Georg Hendel. Kritische Bemerkungen zur Systematik der Muscidae acalyptratae. „Wien. Ent. Ztg.”. 22, s. 249-252, 1903.
  2. a b c d Stephen D. Gaimari, Wayne N. Mathis. World Catalog and Conspectus on the Family Odiniidae (Diptera: Schizophora). „Myia”. 12, s. 291–339, 2011.
  3. a b Przemysław Trojan: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVIII Muchówki – Diptera, zeszyt 54–58. Odiniidae, Clusiidae, Anthomyzidae, Odiniidae, Tethinidae. Warszawa: PWN, Polski Związek Entomologiczny, 1962, s. 3-5.
  4. J. Razowski (red.), T. Zatwarnicki (kompilacja i aktualizacja): Wykaz Muchówek Polski Check-list of Polish Diptera Wersja: IV 2001. 2001. [dostęp 2016-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Neoalticomerus: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Neoalticomerus – rodzaj muchówek z rodziny Odiniidae i podrodziny Odiniinae.

Rodzaj ten wprowadzony został w 1903 roku przez Friedricha Georga Hendla, który jego gatunkiem typowym wyznaczył Milichia formosa.

Krępe muchówki o silnym owłosieniu. Holoptyczna głowa ma pierwszą szczecinkę perystomalną wielkości wibrysy, zredukowane, krótkie i cienkie pozaprzyoczkowe oraz cienkie, pochylone do przodu i nieco rozchylone na zewnątrz szczecinki zaciemieniowe. Tułów cechuje obecność 4 szczecinek śródplecowych w układzie 1+3 oraz owłosione mezopleury z 1–2 silnymi szczecinkami. Odnóża cechują się obecnością sterczących szczecinek przedwierzchołkowych na goleniach.

Takson holarktyczny. Z Palearktyki i Nearktyki znanych jest po jednym gatunku. W Polsce do 2001 stwierdzono tylko N. formosus (zobacz: Odiniidae Polski)

Należą tu dwa opisane gatunki:

Neoalticomerus formosus Loew, 1844 Neoalticomerus seamansi Shewell, 1960
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL