dcsimg

Heteromyza oculata ( Polish )

provided by wikipedia POL

Heteromyza oculatagatunek muchówki z rodziny błotniszkowatych i podrodziny Heleomyzinae.

Gatunek ten opisany został w 1820 roku przez Carla Fredrika Falléna[1].

Muchówka o ciele długości od 5 do 6 mm. Głowa jej odznacza się obecnością zarówno włosków jak i szczecinek na policzkach oraz wyraźnie ściętym czołem na wysokości przyoczek. Tułów cechuje się krótszymi od owłosienia przedszwowymi szczecinkami śródplecowymi, obecnością szczecinek na propleurach oraz nagim przedpiersiem. Skrzydła mają długie pterostygmy i kolcopodobne szczecinki na żyłce kostalnej dłuższe niż owłosienie. Środkowa para odnóży ma na goleniach po jednej, dobrze rozwiniętej ostrodze[2].

Owad znany z Andory, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Polski, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Rosji[1].

Przypisy

  1. a b Heteromyza oculata. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-25].
  2. K.B. Gorodkov: Family Helomyzidae (Heleomyzidae). W: Keys to The Insects of The European Part of The USSR vol. V Diptera and Siphonaptera part II. G.J. Bei-Bienko, George C. Steyskal (red.). Leiden, New York, København, Koln: E.J. Brill, 1989.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Heteromyza oculata: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Heteromyza oculata – gatunek muchówki z rodziny błotniszkowatych i podrodziny Heleomyzinae.

Gatunek ten opisany został w 1820 roku przez Carla Fredrika Falléna.

Muchówka o ciele długości od 5 do 6 mm. Głowa jej odznacza się obecnością zarówno włosków jak i szczecinek na policzkach oraz wyraźnie ściętym czołem na wysokości przyoczek. Tułów cechuje się krótszymi od owłosienia przedszwowymi szczecinkami śródplecowymi, obecnością szczecinek na propleurach oraz nagim przedpiersiem. Skrzydła mają długie pterostygmy i kolcopodobne szczecinki na żyłce kostalnej dłuższe niż owłosienie. Środkowa para odnóży ma na goleniach po jednej, dobrze rozwiniętej ostrodze.

Owad znany z Andory, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Polski, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Rosji.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL