Ścieskowate[2] (Eucharitidae) – rodzina pasożytniczych błonkówek z nadrodziny bleskotek (Chalcidoidea). Należą tu trzy podrodziny: Oraseminae, Eucharitinae i Gollumiellinae, obejmujące 55 rodzajów i 417 gatunków[3]. Pozycja systematyczna australijskiej podrodziny Akapalinae jest niepewna. Eucharitidae są wyspecjalizowanymi parazytoidami mrówek.
Dorosłe osobniki składają jaja poza gniazdem mrówek. Ruchliwe larwy pierwszego stadium (planidia) aktywnie poszukują mrowisk i po dostaniu się do środka atakują poczwarki mrówek. Pasożytują na nich do przepoczwarczenia jako pasożyty zewnętrzne. W rozwoju Eucharitidae występuje nadprzeobrażenie. Dorosłe osobniki żyją wewnątrz kolonii mrówek i nie są atakowane przez robotnice. Do rozrodu dochodzi poza gniazdem, samice składają od 1000 do 10000 jaj[4]. Niektóre gatunki, np. Orasema simplex, badane są pod kątem potencjalnej skuteczności w biologicznej kontroli populacji inwazyjnych mrówek z rodzaju Solenopsis[4].
Ścieskowate (Eucharitidae) – rodzina pasożytniczych błonkówek z nadrodziny bleskotek (Chalcidoidea). Należą tu trzy podrodziny: Oraseminae, Eucharitinae i Gollumiellinae, obejmujące 55 rodzajów i 417 gatunków. Pozycja systematyczna australijskiej podrodziny Akapalinae jest niepewna. Eucharitidae są wyspecjalizowanymi parazytoidami mrówek.
Dorosłe osobniki składają jaja poza gniazdem mrówek. Ruchliwe larwy pierwszego stadium (planidia) aktywnie poszukują mrowisk i po dostaniu się do środka atakują poczwarki mrówek. Pasożytują na nich do przepoczwarczenia jako pasożyty zewnętrzne. W rozwoju Eucharitidae występuje nadprzeobrażenie. Dorosłe osobniki żyją wewnątrz kolonii mrówek i nie są atakowane przez robotnice. Do rozrodu dochodzi poza gniazdem, samice składają od 1000 do 10000 jaj. Niektóre gatunki, np. Orasema simplex, badane są pod kątem potencjalnej skuteczności w biologicznej kontroli populacji inwazyjnych mrówek z rodzaju Solenopsis.