dcsimg

Leptolaena pauciflora ( Polish )

provided by wikipedia POL
Systematyka[1] Domena eukarionty Królestwo rośliny Klad rośliny naczyniowe Klad rośliny nasienne Klasa okrytonasienne Klad różowe Rząd ślazowce Rodzina Sarcolaenaceae Rodzaj Leptolaena Nazwa systematyczna Leptolaena pauciflora Baker
J. Linn. Soc., Bot. 20: 96 1883[2] Synonimy
  • Leptolaena rubella Scott-Elliot
  • Leptolaena turbinata Baker[2]
Kategoria zagrożenia Status iucn3.1 EN pl.svg
zagrożony (IUCN 3.1)

Leptolaena paucifloragatunek roślin z rodziny Sarcolaenaceae. Występującego naturalnie na terenie prawie całego Madagaskaru[3].

Występuje na obszarze 199 029 km². Naturalnym siedliskiem są średniej i niskiej wysokości lasy oraz lasy przybrzeżne[3].

Według Czerwonej Księgi jest gatunkiem zagrożonym. Gatunek ten ma bardzo duży zasięg występowania i spotykany jest w bardzo dużej liczbie miejsc. Jednakże selektywna eksploatacja tego gatunku w budownictwie (ze względu na bardzo dobre cech drewna) jest poważnym zagrożeniem i może doprowadzić do zmniejszenia populacji w przyszłości o 50-80%[3].

Korzenie tego gatunku wykorzystywane są do produkcji maseczek. Kora używana jest do produkcji napojów alkoholowych, natomiast owoce są jadalne. Bywają także używane jako opał[3].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). [dostęp 2010-02-24].
  2. a b Leptolaena pauciflora Baker. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2013-12-26].
  3. a b c d Leptolaena pauciflora (ang.). The IUCN Red List. [dostęp 17 grudnia 2013].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Leptolaena pauciflora: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Leptolaena pauciflora – gatunek roślin z rodziny Sarcolaenaceae. Występującego naturalnie na terenie prawie całego Madagaskaru.

Występuje na obszarze 199 029 km². Naturalnym siedliskiem są średniej i niskiej wysokości lasy oraz lasy przybrzeżne.

Według Czerwonej Księgi jest gatunkiem zagrożonym. Gatunek ten ma bardzo duży zasięg występowania i spotykany jest w bardzo dużej liczbie miejsc. Jednakże selektywna eksploatacja tego gatunku w budownictwie (ze względu na bardzo dobre cech drewna) jest poważnym zagrożeniem i może doprowadzić do zmniejszenia populacji w przyszłości o 50-80%.

Korzenie tego gatunku wykorzystywane są do produkcji maseczek. Kora używana jest do produkcji napojów alkoholowych, natomiast owoce są jadalne. Bywają także używane jako opał.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL