dcsimg

Rjava trnovka ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia SL

Cimex bidens Linnaeus, 1758

Rjava trnovka (znanstveno ime Picromerus bidens) je plenilska stenica, ki jo natančneje uvrščamo v družino ščitastih stenic, razširjena po večjem delu Palearktike, od 64º severne zemljepisne širine do Severne Afrike in od Britanskega otočja do Kitajske. Vnešena je bila tudi v Severno Ameriko, verjetno večkrat ločeno.[1] V Sloveniji je razširjena predvsem v zahodnem delu države.[2] Prepoznavna je predvsem po trnih, ki izraščata ob strani oprsja, in razmeroma monotoni rjavi obarvanosti, po čemer je dobila tudi slovensko ime. Napada v glavnem gosenice metuljev, prehranjuje pa se lahko tudi z mnogo drugimi vrstami plena, npr. ličinkami hroščev in rastlinojedih kožekrilcev.[3] Trenutno preučujejo možnost uporabe rjave trnovke za biološki nadzor škodljivcev, predvsem gosenic, ki povzročajo odpadanje listov,[4] vendar je njena uporabnost vprašljiva zaradi raznolikosti plena in počasnega razmnoževanja.[5]

Živi v vlažnih in suhih gozdovih ter grmovju; najraje ima gosto zarasla območja z olesenelimi rastlinami, najti pa jo je mogoče tudi na zelnatih rastlinah.[3]

Za razvojni krog te vrste v zmernem pasu je značilno, da ima na leto samo eno generacijo. To je posledica tega, da samice poleti ne izlegajo jajčec. To prepreči da bi se ličinke izlegle jeseni, ko bi imele premalo časa da dovolj zrastejo da bi lahko preživele zimo. Jeseni izlegla jajčeca namreč pozimi mirujejo, določeno obdobje mraza je potrebno da se jajčeca sploh pričnejo razvijati ob otoplitvi, kar zagotovi da se ličinke izležejo spomladi. Vendar pa se del ličink lahko razvije iz jajčec tudi brez mraza in take ličinke bi poginile če bi samica izlegla jajčeca poleti.[1] V kontroliranih pogojih so ugotovili, da morajo jajčeca mirovati vsaj en mesec na temperaturi blizu ledišča preden se lahko razvoj nadaljuje. Po izvalitvi iz jajčeca gre žival skozi pet stadijev ličinke, vsak izmed katerih traja približno en teden (odvisno tudi od temperature - ).[6]

Viri

  1. 1,0 1,1 Musolin D.L. & Saulich A.H. (2000). "Summer dormancy ensures univoltinism in the predatory bug Picromerus bidens". Entomologia Experimentalis et Applicata 95 (3): 259–267. doi:10.1046/j.1570-7458.2000.00665.x.
  2. Gogala A. Picromerus bidens. Heteroptera of Slovenia. Prirodoslovni muzej Slovenije.
  3. 3,0 3,1 Larivière M.C. & Larochelle A. (1989). »Picromerus bidens (Heteroptera: Pentatomidae) in North America, with a world review of distribution and bionomics«. Entomological News 100: 133-145.
  4. Mahdian K. s sod. (2006). "Effects of temperature on predation by the stinkbugs Picromerus bidens and Podisus maculiventris (Heteroptera: Pentatomidae) on noctuid caterpillars". Bulletin of Entomological Research 96: 489–496. doi:10.1079/BER2006450.
  5. Javahery M. (1986). "Biology and ecology of Picromerus bidens (Hemiptera: Pentatomidae) in southeastern Canada.". Entomological News 97 (3): 87–98.
  6. Mahdian K. s sod. (2008). »Development of the predatory pentatomid Picromerus bidens (L.) ar various constant temperatures«. Belg. J. Zool. 138(2): 135-139.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia SL

Rjava trnovka: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia SL

Rjava trnovka (znanstveno ime Picromerus bidens) je plenilska stenica, ki jo natančneje uvrščamo v družino ščitastih stenic, razširjena po večjem delu Palearktike, od 64º severne zemljepisne širine do Severne Afrike in od Britanskega otočja do Kitajske. Vnešena je bila tudi v Severno Ameriko, verjetno večkrat ločeno. V Sloveniji je razširjena predvsem v zahodnem delu države. Prepoznavna je predvsem po trnih, ki izraščata ob strani oprsja, in razmeroma monotoni rjavi obarvanosti, po čemer je dobila tudi slovensko ime. Napada v glavnem gosenice metuljev, prehranjuje pa se lahko tudi z mnogo drugimi vrstami plena, npr. ličinkami hroščev in rastlinojedih kožekrilcev. Trenutno preučujejo možnost uporabe rjave trnovke za biološki nadzor škodljivcev, predvsem gosenic, ki povzročajo odpadanje listov, vendar je njena uporabnost vprašljiva zaradi raznolikosti plena in počasnega razmnoževanja.

Živi v vlažnih in suhih gozdovih ter grmovju; najraje ima gosto zarasla območja z olesenelimi rastlinami, najti pa jo je mogoče tudi na zelnatih rastlinah.

Za razvojni krog te vrste v zmernem pasu je značilno, da ima na leto samo eno generacijo. To je posledica tega, da samice poleti ne izlegajo jajčec. To prepreči da bi se ličinke izlegle jeseni, ko bi imele premalo časa da dovolj zrastejo da bi lahko preživele zimo. Jeseni izlegla jajčeca namreč pozimi mirujejo, določeno obdobje mraza je potrebno da se jajčeca sploh pričnejo razvijati ob otoplitvi, kar zagotovi da se ličinke izležejo spomladi. Vendar pa se del ličink lahko razvije iz jajčec tudi brez mraza in take ličinke bi poginile če bi samica izlegla jajčeca poleti. V kontroliranih pogojih so ugotovili, da morajo jajčeca mirovati vsaj en mesec na temperaturi blizu ledišča preden se lahko razvoj nadaljuje. Po izvalitvi iz jajčeca gre žival skozi pet stadijev ličinke, vsak izmed katerih traja približno en teden (odvisno tudi od temperature - ).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia SL