dcsimg

Geostiba paulexsecta ( Polish )

provided by wikipedia POL

Geostiba paulexsectagatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Gatunek ten opisany został w 2015 roku przez Volkera Assinga na podstawie okazów odłowionych w greckich gminach Anoja i Milopotamos w 2014 roku[1].

Chrząszcz o ciele długości od 2,2 do 2,8 mm, ubarwiony żółtawoczerwono do rudego z nieco ciemniejszą głową i żółtawymi odnóżami. Czułki są brązowe z dwoma początkowymi członami żółtawymi. U samca ósmy tergit odwłoka ma na tylnej krawędzi małe, płytkie wcięcie, a u samicy słabo zaznaczoną wklęsłość. Samiec ma edeagus o środkowym płacie długości około 0,27 mm i pozbawionym kolców w woreczku wewnętrznym. U samicy spermateka jest w umiarkowanym stopniu rozszerzona w części dystalnej[1].

Owad palearktyczny, endemiczny dla Krety. Spotykany w ściółce i w glebie na brzegach pól śnieżnych, na wysokości 1670–1730 m n.p.m[1].

Przypisy

  1. a b c Volker Assing. On the Staphylinidae (Coleoptera) of Crete II. Seven new species, a new synonymy, and additional records. „Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde A, Neue Serie”. 8, s. 95–112;, 2015.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Geostiba paulexsecta: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Geostiba paulexsecta – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Gatunek ten opisany został w 2015 roku przez Volkera Assinga na podstawie okazów odłowionych w greckich gminach Anoja i Milopotamos w 2014 roku.

Chrząszcz o ciele długości od 2,2 do 2,8 mm, ubarwiony żółtawoczerwono do rudego z nieco ciemniejszą głową i żółtawymi odnóżami. Czułki są brązowe z dwoma początkowymi członami żółtawymi. U samca ósmy tergit odwłoka ma na tylnej krawędzi małe, płytkie wcięcie, a u samicy słabo zaznaczoną wklęsłość. Samiec ma edeagus o środkowym płacie długości około 0,27 mm i pozbawionym kolców w woreczku wewnętrznym. U samicy spermateka jest w umiarkowanym stopniu rozszerzona w części dystalnej.

Owad palearktyczny, endemiczny dla Krety. Spotykany w ściółce i w glebie na brzegach pól śnieżnych, na wysokości 1670–1730 m n.p.m.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL