Huseník douškolistý (Arabis soyeri) je bíle kvetoucí horská bylina, která v české přírodě neroste. Je to vytrvalý druh širokého rodu huseník.
Huseník douškolistý se vyskytuje ve dvou poddruzích:
Zatím co v Alpách a Západních Karpatech je rozšířen huseník douškolistý lesklý, roste velmi podobný nominátní poddruh huseník douškolistý pravý v Pyrenejích. Projevuje se zde geologická vikarizace.
Druh se nejčastěji vyskytuje v subalpínském až alpínském stupni na prameništích a březích horských potoků, ve vodou zkrápěných skalních trhlinách a na místech s vlhkou kamenitou sutí nebo zásaditou půdou. Na Slovensku je tato rostlina dost rozšířená, nejčastěji roste v horském terénu Fatransko-tatranská oblasti a Slovenského ráje, nejvýše do nadmořské výšky 1800 m.
Vytrvalá rostlina s růžici listů a jednou nebo více lodyhami, které vyrůstají z tenkého rozvětveného oddenku. Z boku hlavní listové růžice obvykle vyrůstají další, často prodloužené. Přímé nebo vystoupavé, tuhé a nevětvené lodyhy nesoucí květenství bývají vysoké 15 až 35 cm, jsou holé a jen řídce porostlé listy.
Listy přízemních růžic jsou okolo 5 cm dlouhé a 1 cm široké, čepele mají elipsovité až obvejčité a na bázi zúžené do řapíku asi 2 cm dlouhého. Po obvodě jsou celokrajné nebo oddáleně zubaté, po stranách mají 1 až 3 zuby a vrchol bývá zaoblený nebo tupě hrotitý. Na lodyze vyrůstá nejvýše 5 přisedlých elipsovitých listů s ouškatou bázi a tupým vrcholem, které se směrem vzhůru postupně zmenšují. Všechny listy jsou mírně masité, tmavě zelené, lesklé a holé. Růžice zasychají až po odkvětu.
Oboupohlavné čtyřčetné květy se 4 mm dlouhými stopkami vytvářejí v počtu 15 až 25 hroznovité květenství. Květy jsou bez listenů, pouze nejspodnější má listen podobný horním lodyžním listům. Vzpřímené kališní lístky asi 4 mm dlouhé jsou světle zelené s bílým okrajem, někdy bývají nafialovělé. Bílé korunní lístky jsou 6,5 × 2,5 mm velké. Kvetou v květnu až červenci.
Šešule na stopkách jsou dlouhé 30 až 45 mm a okolo 2 mm hrubé, mívají barvu světle zelenou nebo modravou a čnělku až 1 mm dlouhou. Tmavě hnědá a silně zploštělá semena jsou v obryse elipsovitá až okrouhlá, bývají 1,5 až 2 mm dlouhá a obvykle mají po obvodě blanitý lem.
Huseník douškolistý (Arabis soyeri) je bíle kvetoucí horská bylina, která v české přírodě neroste. Je to vytrvalý druh širokého rodu huseník.
Arabis soyeri is een overblijvende plant van het geslacht scheefkelk (Arabis) uit de kruisbloemenfamilie (Brassicaceae), die voorkomt in de Pyreneeën, de Alpen en de westelijke Karpaten.
De botanische naam Arabis is Oudgrieks voor 'van Arabië'. Het soortelijk epitheton soyeri is een eerbetoon aan de Franse botanicus Hubert Félix Soyer-Willemet (1791-1867).
A. soyeri is een meerjarige kruidachtige plant, met een onbehaarde stengel die tot 35 cm hoog wordt. De plant draagt aan de voet een wortelrozet met kort gesteelde omgekeerd eironde bladeren met fijn getande bladrand. De stengelbladeren staan verspreid met een zittende of stengelomvattende bladvoet. Alle bladeren zijn glanzend donkergroen.
De bloeiwijze is een kleine bloemtros met kelkvormige, viertallige bloemen. De kroonblaadjes zijn wit en 5 tot 7 mm lang.
De vrucht is een 25 tot 50 mm lange hauw.
De plant bloeit van juni en juli.
A. soyeri komt vooral voor in het hooggebergte op vochtige kalkrijke bodem, vooral nabij bronnen en beken, tot op 2.800 m hoogte.
De soort is te vinden in de Pyreneeën, de Alpen en de westelijke Karpaten.
A. soyeri kent twee ondersoorten:
Arabis soyeri is een overblijvende plant van het geslacht scheefkelk (Arabis) uit de kruisbloemenfamilie (Brassicaceae), die voorkomt in de Pyreneeën, de Alpen en de westelijke Karpaten.
Gęsiówka stokrotkolistna (Arabis soyeri Reut. & Huet) – gatunek rośliny zielnej z rodziny kapustowatych. W Polsce rośnie tylko w Tatrach[2]. Występuje tam podgatunek Arabis soyeri subsp. subcoriacea (Gren.) Breistr. (= Arabis bellidifolia Jacq.).
Bylina, oreofit. Rośnie w pobliżu górskich źródeł i potoków. Kwitnie w czerwcu i lipcu. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny źródlisk wapiennych z zespołu Cratoneuretum falcati[4].
Gatunek zróżnicowany na dwa podgatunki[5]:
Gęsiówka stokrotkolistna (Arabis soyeri Reut. & Huet) – gatunek rośliny zielnej z rodziny kapustowatych. W Polsce rośnie tylko w Tatrach. Występuje tam podgatunek Arabis soyeri subsp. subcoriacea (Gren.) Breistr. (= Arabis bellidifolia Jacq.).
Arabis soyeri là một loài thực vật có hoa trong họ Cải. Loài này được Reut. & Huet mô tả khoa học đầu tiên năm 1853.[1]
Arabis soyeri là một loài thực vật có hoa trong họ Cải. Loài này được Reut. & Huet mô tả khoa học đầu tiên năm 1853.