Letucha indomalajská alebo letucha väčšia (Galeopterus variegatus Audebert, 1799) je zvláštny nočný cicavec z čeľade letuchovitých.
Galeopithecus natunae, Galeopithecus tellonis, Galeopithecus variegatus, Galeopterus abbotti, Galeopterus lautensis, Galeopterus variegates
Letucha indomalajská má štíhle telo dosahujúce dĺžky približne 40 cm, z toho chvost tvorí často viac než polovicu. Hmotnosť je v rozmedzí 0,9 – 2 kg. Hlava je malá, má malé zaguľatené uši a tupý ňufák a veľké guľaté oči. V dolnej čeľusti majú zvláštne hrebienkovité rezáky. Jemná srsť má hnedo-šedú farbu so svetlejšími škvrnami na chrbte. Nápadná je takisto osrstená blana tiahnúca sa od krku cez končatiny až k chvostu slúžiaca ako padák umožňujúci letuche kĺzavý let medzi stromami až na vzdialenosť presahujúcu 100 m. Prsty sú opatrené ostrými pazúrikmi, vďaka ktorým sa udržia na kmeňoch a vetvách stromov.
Štáty juhovýchodnej Ázie, vrátane Sundských ostrovov.
Letucha indomalajská je bylinožravá - žerie ovocie, mladé výhonky rastlín, púčiky i niektoré kvety.
Letucha rodí veľmi malé a nevyvinuté mláďatá po 60 dňoch gravidity, podobne ako u vačkovcov. Prvých 6 mesiacov života mláďatá žijú na matkinom bruchu. Tá ich prenáša a chráni v akomsi vaku, ktorý vytvorí stočením chvostu a lietacej blany. Mláďatá rastú veľmi pomaly, až v dvoch alebo troch rokoch dorastú do plnej veľkosti.
Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Letucha malajská na českej Wikipédii.
Letucha indomalajská alebo letucha väčšia (Galeopterus variegatus Audebert, 1799) je zvláštny nočný cicavec z čeľade letuchovitých.