Kitanka drobnoucha[3] (Trichosurus caninus) – gatunek torbacza z rodziny pałankowatych występujący w lasach Australii, w południowo-wschodnim Queensland, wschodniej Wiktorii i wschodniej Nowej Południowej Walii.
Niewielki torbacz mierzący 75-90 cm. (z czego połowa przypada na ogon). Waga wynosi 2,5-4,5 kg. Umaszczenie różnorodne, zazwyczaj szarawe. Podobny do spokrewnionej z nim kitanki lisiej, wyróżnia się niewielkimi, okrągłymi uszami.
Kitanki drobnouche prowadzą nocny tryb życia, dzień spędzają ukryte w koronach drzew. Żywią się roślinami, grzybami, czasem polują na owady. Nie łączą się w stada, ale są towarzyskie i chętnie przebywają w pobliżu innych przedstawicieli swojego gatunku.
Zachowania godowe kitanki drobnouchej nie są do końca poznane. Zakłada się, że jest ona poligamiczna, choć spotykano osobniki wyraźnie skojarzone w pary. Zwierzę rozmnaża się wiosną i latem, ciąża trwa ok. 16 dni po których na świat przychodzi jedno młode. Matka karmi dziecko mlekiem przez ok. 9 miesięcy. Pałanki osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 3 lat. Dożywają średnio 7 lat, najstarszy znany osobnik żył 17 lat.
Kitanka drobnoucha jest pospolita na swoim obszarze występowania. Jako dobry wspinacz potrafi uniknąć większości australijskich drapieżników. Zwierzęta te są czasem uważane za szkodniki i zabijane, ponieważ lubią żerować na plantacjach sosnowych. Ludzie polują na nie także ze względu na cenne futro.
Kitanka drobnoucha (Trichosurus caninus) – gatunek torbacza z rodziny pałankowatych występujący w lasach Australii, w południowo-wschodnim Queensland, wschodniej Wiktorii i wschodniej Nowej Południowej Walii.