dcsimg

Biology

provided by Arkive
A diurnal species, the graceful chameleon commences activity early in the morning, alternating between periods of intensive hunting and basking in the sun (6). It feeds on a variety of invertebrate species (6), which it catches using its remarkable, extensile tongue (3). The contraction of special muscles within the tongue rapidly propels it towards the prey, which is snared by a combination of the tongue's sticky mucous coating and a vacuum created by muscles in the tip (3). During the hottest part of the day the graceful chameleon rests in the shade, where it conceals itself from predators behind broad leaves. It recommences hunting from late afternoon until dusk, before spending the night resting amongst vegetation close to ground level (6). Males are highly territorial and will aggressively compete with other males. Initially, rivals engage in elaborate threat displays, becoming bright green with dark-olive or black spots, arching their backs, expanding their throat pouches, and raising their tails to give the impression of greater size (2) (5). If neither male backs down, they will make lunges for the other's throat, often inflicting severe and even fatal injuries (5). The graceful chameleon may breed twice a year, with two main egg laying periods occurring, one between the end of the wet season and onset of the dry season, and the other in the middle of the dry season (6), during which a clutch of between 22 and 50 eggs is laid (2).
license
cc-by-nc-sa-3.0
copyright
Wildscreen
original
visit source
partner site
Arkive

Conservation

provided by Arkive
The graceful chameleon is listed on Appendix II of the Convention of International Trade in Endangered Species (CITES) and any international trade in this species is therefore strictly controlled and regulated by annual maximum export quotas (1). As a further contribution to the sustainable exploitation of this species, many countries now export chameleons from specially designated ranches or individuals that have been raised in captivity. Therefore, despite the relatively high levels of trade, at the current time, the graceful chameleon appears to be relatively common (6) (7).
license
cc-by-nc-sa-3.0
copyright
Wildscreen
original
visit source
partner site
Arkive

Description

provided by Arkive
Belonging to a well known family of lizards with a bizarre appearance and a remarkable biology (3), the graceful chameleon, like many other chameleons, is capable of rapidly changing its body colour, and resting individuals may be found exhibiting a range of hues such as green, brown or yellow (2) (4). Markings vary between individuals, but usually include a pale-green band running along the flanks and a number of spots and blotches which can vary in colour and brightness (2) (5). The head extends at the rear into a small, bony prominence known as a “casque” and two small crests composed of large conical scales run down the midline of the upper and lower surfaces of the body (4). The male graceful chameleon can be identified by the brilliant yellow-orange skin between the scales of the throat pouch, which is exposed when the pouch is inflated during threat displays (2).
license
cc-by-nc-sa-3.0
copyright
Wildscreen
original
visit source
partner site
Arkive

Habitat

provided by Arkive
The graceful chameleon occupies a range of habitats, including both dry and humid mature forest, forest that has undergone degradation, bushy areas surrounding farmland and plantations, and even savannah (4) (6).
license
cc-by-nc-sa-3.0
copyright
Wildscreen
original
visit source
partner site
Arkive

Range

provided by Arkive
The graceful chameleon is distributed throughout much of sub-Saharan Africa. The northern limits of its range extend from Senegal in the west, eastwards through most of the countries bordering the gulf of Guinea and through Central Africa to Sudan and Ethiopia. The southern limits run from Angola in the west to Tanzania in the east (1) (4).
license
cc-by-nc-sa-3.0
copyright
Wildscreen
original
visit source
partner site
Arkive

Status

provided by Arkive
Listed on Appendix II of CITES (1).
license
cc-by-nc-sa-3.0
copyright
Wildscreen
original
visit source
partner site
Arkive

Threats

provided by Arkive
The graceful chameleon is one of the most extensively exported chameleon species, with over 45,000 individuals exported between 1977 and 2001. The greatest demand for these chameleons comes from the U.S.A, where they are sold in the pet trade (7). Compounding this exploitation, numerous graceful chameleon are captured, killed and dried every year for sale as a traditional medicine (6). Although in many parts of this species' range extensive deforestation is occurring, unlike other chameleon species, the graceful chameleon does not appear to be particularly adversely affected. In fact, a study of four chameleon species in Nigeria showed that after extensive logging and forest degradation, local graceful chameleon populations actually increased, presumably because the populations of the other competing chameleon species in the area were destroyed (6).
license
cc-by-nc-sa-3.0
copyright
Wildscreen
original
visit source
partner site
Arkive

Chameleon štíhlý ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Chameleon štíhlý (Chamaeleo gracilis) je středně velký druh chameleona pocházející z tropické Afriky. V Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je zařazen do přílohy II.[2]

Je to štíhlý ještěr s bočně zploštělým tělem a dlouhým ovíjivým ocasem. Hlava je protažená v nízkou a konkávní přilbu, límcové laloky chybí. Jako všichni chameleoni má i chameleon štíhlý oční víčka srostlá, zůstává jen malý otvor na zornici, a oči se mohou pohybovat do všech stran a nezávisle na sobě. Končetiny jsou poměrně dlouhé a jsou opatřené prsty srostlými v klíšťky, které předních končetinách tvoří tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Každý prst nese dráp. Tělo je pokryté šupinami, které jsou na těle ještěra zhrublé. Šupiny kuželovitého tvaru tvoří nízký, jednořadý hřeben na hřbetě a na hrdle ještěra. Dorůstá délky až 33 cm, přičemž samice jsou o trochu menší než samci.[3] Základní zbarvení je zelenavé, šedavé nebo hnědé s tmavou kresbou. Vzácně může být chameleon štíhlý zbarvený i žlutě nebo bělavě.[3]

Areál rozšíření chameleona štíhlého se táhne prakticky celou rovníkovou Afrikou, od Gambie na západě až do Somálska na východě, od řeky Kongo na jihu po Modrý Nil na severu.[3] Obývá deštné lesy v Kongu a v Kamerunu a jinde žije v savanách, kde obsazuje keře, ale dokáže překonat značné vzdálenosti i po zemi.[3] Aktivní je během dne, kdy vyhledává potravu, hmyz, který uchvacuje lepkavým jazykem. Žije samotářským způsobem života a vůči jiným jedincům svého druhu je agresivní. Je vejcorodý, samice po 35 dnech od úspěšného páření klade do vyhrabané jamky v zemi 18-32 vajec.[3] Ta se líhnou po 240-300 dnech.[3]

Chov

Chameleona štíhlého je možno chovat pouze jednotlivě. Vhodné je standardní nebo suché poušťní terárium o rozměrech 80x50x50 cm se stěnami olepenými pískem.[3] Substrát na dno je opět písek, samice pro kladení vajec potřebuje aspoň deseticentimetrovou vrstvu písku, který je mírně vlhký. Terárium se dále doplní kameny a větvemi na šplhání. Nádrž je třeba vytápět na 25-32 °C s mírným nočním poklesem, délka světelného dne je 14 hodin.[3] K udržení vhodné vlhkosti vzduchu se terárium každý den ráno rosí.[3] V zajetí se chameleon štíhlý krmí především cvrčky vhodné velikosti, dále přijímá zavíječe, sarančata, šváby, pavouky, mouchy a jiný přiměřeně velký hmyz. Krmení je potřeba doplňovat vitamíny a minerály. Mláďata se napájejí rozprašováním, dospělí jedinci vyžadují 2x týdně napájení pipetou.[3]

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. Appendices I, II and III [online]. CITES, rev. 25.9.2012 [cit. 2012-12-09]. Dostupné online. (anglicky)
  3. a b c d e f g h i j KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 81-82. (česky)

Literatura

  • KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. (česky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Chameleon štíhlý: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Chameleon štíhlý (Chamaeleo gracilis) je středně velký druh chameleona pocházející z tropické Afriky. V Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je zařazen do přílohy II.

Je to štíhlý ještěr s bočně zploštělým tělem a dlouhým ovíjivým ocasem. Hlava je protažená v nízkou a konkávní přilbu, límcové laloky chybí. Jako všichni chameleoni má i chameleon štíhlý oční víčka srostlá, zůstává jen malý otvor na zornici, a oči se mohou pohybovat do všech stran a nezávisle na sobě. Končetiny jsou poměrně dlouhé a jsou opatřené prsty srostlými v klíšťky, které předních končetinách tvoří tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Každý prst nese dráp. Tělo je pokryté šupinami, které jsou na těle ještěra zhrublé. Šupiny kuželovitého tvaru tvoří nízký, jednořadý hřeben na hřbetě a na hrdle ještěra. Dorůstá délky až 33 cm, přičemž samice jsou o trochu menší než samci. Základní zbarvení je zelenavé, šedavé nebo hnědé s tmavou kresbou. Vzácně může být chameleon štíhlý zbarvený i žlutě nebo bělavě.

Areál rozšíření chameleona štíhlého se táhne prakticky celou rovníkovou Afrikou, od Gambie na západě až do Somálska na východě, od řeky Kongo na jihu po Modrý Nil na severu. Obývá deštné lesy v Kongu a v Kamerunu a jinde žije v savanách, kde obsazuje keře, ale dokáže překonat značné vzdálenosti i po zemi. Aktivní je během dne, kdy vyhledává potravu, hmyz, který uchvacuje lepkavým jazykem. Žije samotářským způsobem života a vůči jiným jedincům svého druhu je agresivní. Je vejcorodý, samice po 35 dnech od úspěšného páření klade do vyhrabané jamky v zemi 18-32 vajec. Ta se líhnou po 240-300 dnech.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Graceful chameleon

provided by wikipedia EN

The graceful chameleon (Chamaeleo gracilis) is a species of chameleon native to sub-Saharan Africa. It is commonly around a foot (30.5 cm) long. Because of its abundance, it is heavily exploited by the pet trade.[4]

Geographic range

The graceful chameleon inhabits much of sub-Saharan Africa, from Senegal in the west to Angola in the south and Ethiopia in the east. It mostly lives in forests, though it tolerates bushy areas near plantations and savanna.[4]

Description

C. gracilis is often green, yellow, or brown, with a green stripe on its side.[4] Although it is usually a foot (30.5 cm) in total length (including tail), it can grow up to 15 inches (38 cm) in total length.[5]

Behavior

The graceful chameleon is diurnal; it hunts for prey during the morning and evening, while it rests in the shade during the hottest part of the day. Males are very territorial, and often threaten each other with colorful displays.[4] It eats insects,[5] and can live up to 10 years in captivity.[6]

Reproduction

C. gracilis breeds twice per year, once in the dry season and again at the end of the wet season.[4] 20 to 50 eggs are laid per clutch.[4][5]

Subspecies

Two subspecies are recognized as being valid, including the nominotypical subspecies.[3]

Etymology

The subspecific name, etiennei, is in honor of Belgian physician and entomologist "Dr. Etienne" who assisted the Congo Expedition of the American Museum of Natural History.[7]

References

  1. ^ Tolley, K.; Luiselli, L.; Niagate, B.; Penner, J.; Trape, J.-F.; Rödel, M.-O.; Segniagbeto, G.; Wagner, P. (2014). "Chamaeleo gracilis". IUCN Red List of Threatened Species. 2014: e.T172536A1344573. doi:10.2305/IUCN.UK.2014-3.RLTS.T172536A1344573.en. Retrieved 20 November 2021.
  2. ^ Boulenger GA (1885). Catalogue of the Lizards in the British Museum (Natural History). Second Edition. Volume III. ... Chamæleontidæ. London: Trustees of the British Museum (Natural History). (Taylor and Francis, printers). xii + 575 pp. + Plates I–XL. (Chamæleon gracilis, pp. 448–449 + Plate XXXIX, figure 4).
  3. ^ a b "Chamaeleo gracilis ". The Reptile Database. www.reptile-database.org.
  4. ^ a b c d e f "Graceful chameleon videos, photos and facts - Chamaeleo gracilis - ARKive". Archived from the original on 2013-06-19. Retrieved 2013-07-02.
  5. ^ a b c Graceful Chameleon, Chamaeleo gracilis. Chameleon Facts and Images
  6. ^ Ha Ha Reptiles: Graceful Chameleon
  7. ^ Beolens, Bo; Watkins, Michael; Grayson, Michael (2011). The Eponym Dictionary of Reptiles. Baltimore: Johns Hopkins University Press. xiii + 296 pp. ISBN 978-1-4214-0135-5. (Chamaeleo etiennei, p. 86).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Graceful chameleon: Brief Summary

provided by wikipedia EN

The graceful chameleon (Chamaeleo gracilis) is a species of chameleon native to sub-Saharan Africa. It is commonly around a foot (30.5 cm) long. Because of its abundance, it is heavily exploited by the pet trade.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Chamaeleo gracilis ( Basque )

provided by wikipedia EU
(RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.log.warn("Gadget "ErrefAurrebista" was not loaded. Please migrate it to use ResourceLoader. See u003Chttps://eu.wikipedia.org/wiki/Berezi:Gadgetaku003E.");});
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipediako egileak eta editoreak
original
visit source
partner site
wikipedia EU

Chamaeleo gracilis: Brief Summary ( Basque )

provided by wikipedia EU

Chamaeleo gracilis Chamaeleo generoko animalia da. Narrastien barruko Chamaeleonidae familian sailkatuta dago.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipediako egileak eta editoreak
original
visit source
partner site
wikipedia EU

Chamaeleo gracilis ( French )

provided by wikipedia FR

Chamaeleo gracilis, le Caméléon d'Afrique, est une espèce de sauriens de la famille des Chamaeleonidae[1].

Description et comportements

 src=
Chamaeleo gracilis

Le casque de ce caméléon est pointu vers l’arrière et son bord postérieur fait un angle aigu en vue de profil[2]. La coloration de base est verte, avec une bande latérale blanchâtre en arrière de la base de la patte antérieure et souvent de nombreux petits points sombres plus ou moins apparents sur les côtés du corps. Cette coloration peut changer rapidement, révélant des motifs dorsaux contrastés ou virant au brun, en particulier quand l’animal est stressé[3],[2]. Il peut atteindre une longueur totale jusqu’à 36 cm. Arboricole et diurne, il est également souvent observé au sol dans les villages ou sur les chemins. Comme tous les caméléons, il se déplace très lentement et se nourrit d’insectes et autres arthropodes. Il fait face quand il est dérangé, mais il mord rarement et ne présente aucun danger malgré sa mauvaise réputation auprès des populations locales.

Répartition et habitat

 src=
Aire de répartition de l'espèce Chamaeleo gracilis selon l'UICN (consulté le 15 avril 2022).

Cette espèce se rencontre au Sénégal, en Gambie, en Guinée, en Sierra Leone, au Liberia, en Côte d'Ivoire, au Ghana, au Burkina Faso, au Bénin, au Nigeria, au Cameroun, au Congo-Brazzaville, en Centrafrique, au Soudan, au Soudan du Sud, en Éthiopie, en Somalie, en Ouganda, au Kenya, en Tanzanie, au Congo-Kinshasa et en Angola[1]. Il se retrouve des savanes et forêts claires guinéennes et soudano-guinéennes. Il est particulièrement abondant en zone guinéenne mais il ne pénètre pas dans la grande forêt dense[2]. Cela signifie, par exemple, et cela a été localement vérifié, qu’il est plus abondant dans le centre et le nord de la Côte d’Ivoire, et assez rare dans les forêts humides, plus denses, du Sud[3].

Liste des sous-espèces

Selon Reptarium Reptile Database (7 juin 2012)[4] :

  • Chamaeleo gracilis etiennei Schmidt, 1919
  • Chamaeleo gracilis gracilis Hallowell, 1844

Étymologie

Son nom d'espèce, du latin gracilis, « fin », lui a été donné en référence à sa morphologie gracile[1].

Publications originales

  • Hallowell, 1844 : Description of a new species of Chameleon from Western African. Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, vol. 1841, p. 111-115 (texte intégral).
  • Schmidt, 1919 : Contributions to the Herpetology of the Belgian Congo based on the Collection of the American Congo Expedition, 1909-1915. Part I: turtles, crocodiles, lizards, and chamaeleons. Bulletin of the American Museum of Natural History, vol. 39, n. 2, p. 385-624 (texte intégral).

Notes et références

  1. a b et c (en) Référence Reptarium Reptile Database : Chamaeleo gracilis
  2. a b et c Laurent Chirio, Sébastien,. Trape, Georges Diatta et Youssouph, Mané, Lézards, crocodiles et tortues d'Afrique occidentale et du Sahara, IRD Orstom, 2012 (ISBN 978-2-7099-1726-1 et 2-7099-1726-2, OCLC , lire en ligne)
  3. a et b Tom JAMONNEAU et Robin ZAROUR, Le livre naturaliste de la Dodo, non publié
  4. Reptarium Reptile Database, consulté le 7 juin 2012
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Chamaeleo gracilis: Brief Summary ( French )

provided by wikipedia FR

Chamaeleo gracilis, le Caméléon d'Afrique, est une espèce de sauriens de la famille des Chamaeleonidae.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Chamaeleo gracilis ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Chamaeleo gracilis là một loài thằn lằn trong họ Chamaeleonidae. Loài này được Hallowell mô tả khoa học đầu tiên năm 1844.[1]

Hình ảnh

Chú thích

  1. ^ Chamaeleo gracilis. The Reptile Database. Truy cập ngày 31 tháng 5 năm 2013.

Tham khảo


Hình tượng sơ khai Bài viết liên quan đến bộ bò sát có vảy này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Chamaeleo gracilis: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Chamaeleo gracilis là một loài thằn lằn trong họ Chamaeleonidae. Loài này được Hallowell mô tả khoa học đầu tiên năm 1844.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI