dcsimg
Unresolved name

Paraphanolophus

Paraphanolophus ( Polish )

provided by wikipedia POL

Paraphanolophusrodzaj roztoczy z kohorty Trombidiformes i rodziny Erythraeidae.

Rodzaj ten został opisany w 1968 roku przez Roberta L. Smiley'a i umieszczony w Smarididae. W 1987 został przeniesiony do Erythraeidae przez Welbourna i Younga. Gatunkiem typowym wyznaczono Paraphanolophus metcalfei[1].

Roztocze te mają symetryczne i lekko na spodzie orzęsione pazurki oraz silne, sierpowate empodia stóp. Między biodrami II i III pary odnóży znajdują się 2 pary szczecin międzybiodrowych. Nasady tylnych i przednich szczecin na scutum są zbliżone do siebie. Na spodzie ciała, od wysokości przednich brzegów bioder trzeciej pary do tylnej części hysterosomy znajduje się 45 piłkowanych szczecin[2].

Należą tu 2 gatunki[3][1]:

Przypisy

  1. a b Joel Hallan: Erythraeidae Robineau-Desvoidy, 1828. W: Synopsis of the described Arachnida of the World [on-line]. [dostęp 2015-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-13)].
  2. Robert L. Smiley. A new genus and three new species of Erythraeoidea (Acarina: Erythraeidae and Smarididae). „Proceedings of the Entomological Society of Washington”. 70, s. 13-21, 1968.
  3. P. Beron: Acarorum catalogus I. Acariformes: Calyptostomatoidea (Calyptostomatidae), Erythraeoidea (Smarididae, Erythraeidae). Pensoft Publishers, National Museum of Natural History, Sofia Bulgarian Academy of Sciences, 2008.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Paraphanolophus: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Paraphanolophus – rodzaj roztoczy z kohorty Trombidiformes i rodziny Erythraeidae.

Rodzaj ten został opisany w 1968 roku przez Roberta L. Smiley'a i umieszczony w Smarididae. W 1987 został przeniesiony do Erythraeidae przez Welbourna i Younga. Gatunkiem typowym wyznaczono Paraphanolophus metcalfei.

Roztocze te mają symetryczne i lekko na spodzie orzęsione pazurki oraz silne, sierpowate empodia stóp. Między biodrami II i III pary odnóży znajdują się 2 pary szczecin międzybiodrowych. Nasady tylnych i przednich szczecin na scutum są zbliżone do siebie. Na spodzie ciała, od wysokości przednich brzegów bioder trzeciej pary do tylnej części hysterosomy znajduje się 45 piłkowanych szczecin.

Należą tu 2 gatunki:

Paraphanolophus halffteri Beron, 1996 Paraphanolophus metcalfei Smiley, 1968
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL