Загальна довжина представників цього роду коливається від 6 см до 1,5 м. Голова довга, сплощена (у молодих самців гоова не така велика як у дорослих), у 4-6 розаів більше у довжину ніж висоту. Очі великі, розташовані з боків. Мають 4 пари доволі довгих вусиків, ближче до кінчика морди та на нижній щелепі. Тулуб витягнутий. Спинний плавець високий, з короткою основою, 5-7 м'якими променями та 1 жорстким шипом. Жировий плавець помірно довгий, у видів різного розміру: від маленького до середнього, не є окостенілим. Грудні плавці сильні, з 8-11 розгалужених жорстких променів. Анальний плавець середнього розміру, складається з 6 до 12 м'яких променів й 3-4 дорстких прмоенів. У молодих самців жорсткі промені на всіх плавцях м'якіше за прмоені у дорослих самців. Хвостовий плавець широкий, глибоко вирізаний.
Одні види воліють кам'янисто-піщані ділянки річок з помірним перебігом, інші — дрібні озера, де глибина становить не більше 4 м. Активні лише вночі. У денний час відсиджуються під камінням. Живляться водними безхребетними. Дорослі, великі екземпляри можуть змінювати об'єкт полювання.
Переважно поширені в басейні річок Нілу, Конга, в озері Танганьїка, а також у водоймах Мозамбіку.
Ємність акваріума може бути не дуже високою — 35-40 см, але з великою площею дна від 200 літрів. На дно насипають суміш середнього, великого піску і дрібної гальки темних тонів. Зверху встановлюють великі камені неправильної форми з пласкою підошвою. У рослинності немає особливої необхідності, але можна посадити пару кущиків папороті (болбітіс). Не конфліктні. Утримувати можна групою. Молоді соми нерідко ділять одну схованку на двох. Сусідами можуть бути будь-які мирні риби середніх і верхніх шарів води — харацінові, цихліди. З технічних засобів знадобиться внутрішній фільтр середньої потужності для створення помірного течії, компресор. Температура тримання повинна становити 20-25 °C.