dcsimg
Image of Pacific tomcod
Creatures » » Animal » » Vertebrates » » Ray Finned Fishes » » Cods »

Pacific Tomcod

Microgadus proximus (Girard 1854)

Tomkod pacyficzny ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Tomkod pacyficzny[2], dorszyk pacyficzny[3] (Microgadus proximus) – gatunek morskiej ryby dorszokształtnej z rodziny dorszowatych (Gadidae)[2][4].

Rozmieszczenie i środowisko

Występuje w północno-wschodnim Pacyfiku, u północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, od południowo-wschodniego Morza Beringa do wysokości środkowej Kalifornii[2][4].

Bytuje w wodach przybrzeżnych na głębokości od kilku do 275 m, zazwyczaj od 25 do 120 m. W płytkich zatokach potrafi tworzyć duże ławice. Przebywa w strefie dennej, blisko piaszczystego lub mulistego dna[4][5]. Ryba oceanodromiczna[2][4]. Zdarza się, że wpływa do wód słonawych[4].

Morfologia

Długość maksymalna – 30,5 cm[4]. Ma dużą głowę i drobne zęby[5]. Trzy płetwy grzbietowe: pierwsza – trójkątnego kształtu, z 14–17 promieniami miękkimi, druga najdłuższa z nich, z 17–20, trzecia z 17–20, odstępy między grzbietowymi płetwami bardzo małe. Dwie płetwy odbytowe, pierwsza z 20–25 promieniami miękkimi, druga z 18–21. Płetwa piersiowa zbudowana z 18–19 promieni miękkich, brzuszna z 6–7. Końce płetw ciemnego koloru. Ma krótki wąsik na podbródku[2]. Ciało wydłużone, smukłe, koloru oliwkowego do brązowawego w części grzbietowej, jasne na brzuchu, pokryte cienkimi łuskami[4][5].

Gatunek ten jest jednoznacznie identyfikowalny dzięki kombinacji trzech cech – szczęki dolnej krótszej od szczęki górnej, długości wąsa, który jest nie dłuższy niż połowa średnicy źrenicy oka i położeniem otworu odbytowego na wysokości tylnej części pierwszej płetwy grzbietowej[5][6]. Mylony bywa z dorszem pacyficznym, jednak ten ma wąs długości mniej więcej tej samej co średnica źrenicy oka[5].

Odżywianie

Żywi się narybkiem innych ryb i bezkręgowcami strefy dennej – krewetkami, obunogami, równonogami, ślimakami i małżami[2][4].

Znaczenie gospodarcze

Niegdyś poławiana przez Indian z zachodniego wybrzeża Kanady i Alaski. Nie ma większego znaczenia przemysłowego, pojawia się raczej jako przyłów we włokach dennych. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przyłów tego gatunku nie przekraczał 1–2 tony rocznie. Część trafiała na targi rybne, ale większość przetwarzana była na paszę dla zwierząt hodowlanych[6]. Mimo to, o białym i chudym mięsie tomkoda pacyficznego mówi się, że jest dość smaczne[2].

Przypisy

  1. Microgadus proximus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Morskie, 1982, s. 262.
  3. Jerzy Gronau: Słownik nazw ryb. Kraków: Księgarnia Akademicka, 1994, s. 42. ISBN 83-901154-9-2.
  4. a b c d e f g h Microgadus proximus (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp: 2018-04-02]
  5. a b c d e Pacific Tomcod (ang.). Washington Department of Fish & Wildlife. [dostęp 2018-04-02].
  6. a b John Fitch, Robert Lavenberg: Marine Food and Game Fishes of California. Berkeley: University of California Press, 1971, s. 73–74. [dostęp 2018-04-03].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Tomkod pacyficzny: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Tomkod pacyficzny, dorszyk pacyficzny (Microgadus proximus) – gatunek morskiej ryby dorszokształtnej z rodziny dorszowatych (Gadidae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL