Jerzyk palmowy (Cypsiurus parvus) – gatunek małego ptaka z rodziny jerzykowatych (Apodidae). Zasiedla subsaharyjską Afrykę oraz obrzeża Madagaskaru.
Został opisany przez niemieckiego lekarza, odkrywcę i zoologa Martina Lichtensteina pod nazwą Cypselus parvus. Okaz, na podstawie którego opisano gatunek, pochodził z Nubii[3].
Jest to mały ptak, mierzy około 16 cm i waży 14 g[4]. Ogólnie cały jest beżowobrązowy, z ciemniejszymi lotkami. Mocno rozwidlony ogon oraz spiczaste skrzydła.
Monogamiczny[4]. Składa 2 jaja w gnieździe zbudowanym z piór zlepionych śliną. Służy ona również jerzykom do przytwierdzenia gniazda do liścia i jaja do gniazda. W trakcie inkubacji jaja ułożone są pionowo. Po wykluciu młode wczepiają się pazurami w gniazdo, aż nauczą się latać.
Wyróżnia się następujące podgatunki[5]:
Jerzyk palmowy (Cypsiurus parvus) – gatunek małego ptaka z rodziny jerzykowatych (Apodidae). Zasiedla subsaharyjską Afrykę oraz obrzeża Madagaskaru.
Został opisany przez niemieckiego lekarza, odkrywcę i zoologa Martina Lichtensteina pod nazwą Cypselus parvus. Okaz, na podstawie którego opisano gatunek, pochodził z Nubii.
Jest to mały ptak, mierzy około 16 cm i waży 14 g. Ogólnie cały jest beżowobrązowy, z ciemniejszymi lotkami. Mocno rozwidlony ogon oraz spiczaste skrzydła.
Monogamiczny. Składa 2 jaja w gnieździe zbudowanym z piór zlepionych śliną. Służy ona również jerzykom do przytwierdzenia gniazda do liścia i jaja do gniazda. W trakcie inkubacji jaja ułożone są pionowo. Po wykluciu młode wczepiają się pazurami w gniazdo, aż nauczą się latać.
Wyróżnia się następujące podgatunki:
C. p. brachypterus (Reichenow, 1903) C. p. celer (Clancey, 1983) C. p. gracilis (Sharpe, 1871) C. p. griveaudi Benson, 1960 C. p. hyphaenes Brooke, 1972 C. p. laemostigma (Reichenow, 1905) C. p. myochrous (Reichenow, 1886) C. p. parvus (Lichtenstein, 1823)