dcsimg

Świergotek tundrowy ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Świergotek tundrowy (Anthus gustavi) – gatunek ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje na wschodzie krainy palearktycznej.

Systematyka

Podgatunki

Wyróżniono dwa podgatunki A. gustavi[3][4]:

  • świergotek tundrowy (Anthus gustavi gustavi) – północno-zachodnia Rosja do Kamczatki, Wyspy Komandorskie.
  • świergotek ussuryjski (Anthus gustavi menzbieri) – południowo-wschodnia Syberia i północno-wschodnie Chiny.

Wygląd

Długość ciała od 14 do 15 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł wynosi 23–25 centymetrów. Masa ciała waha się pomiędzy 20 a 26 g.[5]

Górna część ciała jest żółta, oliwkowo-brązowa z rozproszonymi czarnymi paskami biegnącymi wzdłuż ciała, które najbardziej uwidocznione są na głowie. Kuper i ogon są zabarwione na zielono. U niektórych osobników także na tych częściach ciała występują również ciemniejsze paski. Brzuch świergotka jest w kolorze kremowym bądź białym. Zewnętrzne sterówki są częściowo białe. Nad okiem znajduje się jaśniejszy, nie zawsze widoczny pasek. Oczy są ciemnobrązowe, otoczone dwoma pierścieniami kremowych piór. Nogi są czerwono-cieliste.

Występowanie

Obszar występowania świergotka rozciąga się od rzeki Peczory aż do Półwyspu Czukockiego. Występuje także na Kamczatce i Wyspach Komandorskich. Na siedliska wybiera najchętniej miejsca o gęstej roślinności w pobliżu ujść rzek, chociaż można go spotkać także w tundrze. Świergotek zimę spędza najczęściej w Indonezji bądź na Filipinach. Do Polski zalatuje wyjątkowo, stwierdzony tylko dwa razy[6].

Tryb życia

Świergotek odżywia się przede wszystkim bezkręgowcami, które znajduje w ziemi. Składa 4-6 jaj w gnieździe naziemnym. Jaja wysiadywane są przed obojga rodziców przez 13 dni. Młode ptaki zaczynają latać po 12–14 dniach od wylęgu.

Ochrona

W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[7].

Przypisy

  1. Anthus gustavi, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Anthus gustavi. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Frank Gill, David Donsker: Family Motacillidae (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2015-12-09].
  4. Nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Motacillidae Horsfield, 1821 - pliszkowate - Wagtails, Pipits. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2013-01-28].
  5. Sale, S. 292.
  6. Tomiałojć L., Stawarczyk T.: Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany, T.II. PTPP "Pro Natura" Wrocław, 2003, s. 548. ISBN 83-919626-1-X.
  7. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348).

Bibliografia

  • Richard Sale: A Complete Guide to Arctic Wildlife. London: Verlag Christopher Helm, 2006. ISBN 0-7136-7039-8. (ang.)
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Świergotek tundrowy: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Świergotek tundrowy (Anthus gustavi) – gatunek ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje na wschodzie krainy palearktycznej.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL