Austrobaileyales Takht. ex Reveal – rząd roślin w obrębie okrytonasiennych. Należą tu drzewa, krzewy i liany występujące w południowo-wschodniej Azji, północno-wschodniej Australii oraz w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej i w Meksyku. Rośliny z tego rzędu wyróżniają się m.in. takimi cechami apomorficznymi jak: obecność kwasu tyglowego i aromatycznych terpenoidów, posiadanie zewnętrznej warstwy integumentu budowanej z 5–7 warstw komórek, obecnością skrobi w bielmie, czterojądrowym woreczkiem zalążkowym[1][2]. Do rzędu zaliczane są 3 rodziny, 5 rodzajów i 100 gatunków[1].
Rośliny drzewiaste (drzewa, krzewy i liany). Okwiat tworzony jest przez więcej niż 10, niezróżnicowanych listków. Pręciki są liczne, słupków jest około 9[2].
Rząd w ujęciu podobnym do współczesnego zaproponowany został w systemie APG II z 2003. Do rzędu zaliczono wówczas cztery rodziny: Austrobaileyaceae, Trimeniaceae, Schisandraceae i Illiciaceae[3][4]. W systemie APG III z 2009 i APG IV z 2016 Illiciaceae zostały włączone do Schisandraceae[5].
Pozycja rzędu w kladogramie wczesnych dwuliściennych[1]:
←amborellowce Amborellales
grzybieniowce Nymphaeales
Austrobaileyales
zieleńcowce Chloranthales
kanellowce Canellales
pieprzowce Piperales
wawrzynowce Laurales
magnoliowce Magnoliales
klad jednoliściennych monocots
rogatkowce Ceratophyllales
klad dwuliściennych właściwych eudicots
cytryńcowate Schisandraceae
Rząd obejmuje rośliny należące do kladu siostrzanego do wszystkich okrytonasiennych z wyjątkiem oddzielonych jeszcze wcześniej (starszych) rzędów: amborellowców Amborellales i grzybieniowców Nymphaeales. Razem z wymienionymi taksonami Austrobaileyales wchodzą w skład tzw. wczesnych dwuliściennych. Rodzina Austrobaileyaceae jest w obrębie rzędu kladem siostrzanym dla pozostałych dwóch w rzędzie[1].
Wcześniej w hierarchicznych systemach klasyfikacyjnych z błędnie interpretowanymi powiązaniami filogenetycznymi rodziny tworzące rząd były zwykle rozdzielane i zaliczane do klasy dwuliściennych (Cronquist 1981 i in.), później do Magnoliopsida (Reveal 1999).
W systemach Reveala oraz Takhtajana (lata 90. XX wieku) rząd Austrobaileyales obejmował tylko rodzinę Austrobaileyaceae. Rodzina Schisandraceae podzielona była na Schisandraceae i Illiciaceae i wyłączona w osobny rząd badianowców Illiciales. Trimeniaceae stanowiły część rzędu wawrzynowców Laurales. U Reveala rząd ten reprezentował nadrząd Magnolianae, podklasę magnoliowe, klasę Magnoliopsida.
Podobna systematyka tych taksonów znajduje się w systemie Conquista (1981), z tym że Austrobaileyaceae nie zostały wyróżniane jako osobny rząd i włączone zostały do magnoliowców Magnoliales[4].
Austrobaileyales Takht. ex Reveal – rząd roślin w obrębie okrytonasiennych. Należą tu drzewa, krzewy i liany występujące w południowo-wschodniej Azji, północno-wschodniej Australii oraz w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej i w Meksyku. Rośliny z tego rzędu wyróżniają się m.in. takimi cechami apomorficznymi jak: obecność kwasu tyglowego i aromatycznych terpenoidów, posiadanie zewnętrznej warstwy integumentu budowanej z 5–7 warstw komórek, obecnością skrobi w bielmie, czterojądrowym woreczkiem zalążkowym. Do rzędu zaliczane są 3 rodziny, 5 rodzajów i 100 gatunków.