dcsimg

Scrotifera ( Polish )

provided by wikipedia POL



Chiroptera


Euungulata

Perissodactyla


Artiodactyla

Tylopoda




Suina




Ruminantia


Whippomorpha

Hippopotamus



Cetacea













Scrotifera wraz z Lipotyphla tworzy klad Laurasiatheria[1]

Jak widać na powyższym kladogramie, Scrotifera dzielą się na dwie główne grupy. Jedną z nich są Ferae, klad łączący razem drapieżne i łuskowce. Druga grupa dzieli się z kolei na nietoperze i Euungulata[1]. Te ostatnie to wprowadzony w 2001 przez Waddella i współpracowników klad łączący nieparzystokopytne i parzystokopytne[2], rozumiane w nowym znaczeniu, jako klad łączący wielbłądokształtne, świniokształtne, przeżuwacze i Whippomorpha[1], obejmujące z kolei hipopotamy i walenie[3]. Niektóre wyniki badań prezentują odmienny pogląd na jego strukturę wewnętrzną, choćby nie uznając Whippomorpha i sytuując Ancodonta z dala od waleni[4]. Wedle Ashera i Helgena Scrotifera są przez to tym samym, co Variamana[1] (zróżnicowane ręce, nazwa odzwierciedla różnoraką budowę rąk u przedstawicieli grupy), definiowanego jako nietoperze, nieparzystokopytne, Cetartiodactyla[5] (synonim parzystokopytnych w cytowanym wyżej rozumieniu[1]), łuskowce + drapieżne. 4 grupy oprócz nietoperzy łączone są niekiedy w klad Fereungulata[5].

Przypisy

  1. a b c d e f Robert J Asher & Kristofer M Helgen. Nomenclature and placental mammal phylogeny. „BMC Evolutionary Biology”. 10, s. 102, 2010 (ang.).
  2. PJ Waddell, H Kishino, R Ota. A phylogenetic foundation for comparative mammalian genomics. „Genome Informatics”. 12, s. 141-154, 2001 (ang.).
  3. Peter J. Waddell, Norihiro Okada, Masami Hasegawa. Towards resolving the interordinal relationships of placental mammals.. „Systematic Biology”. 48 (1), s. 1-5, 1999. Society of Systematic Biologists. ISSN 1076-836X (ang.).
  4. Fu-Guo Robert Liu, Michael M. Miyamoto, Nicole P. Freire, Phong Q. Ong, Michele R. Tennant, Timothy S. Young, Kikumi F. Guge. Molecular and Morphological Supertrees for Eutherian (Placental) Mammals. „Science”. 291, s. 1786-1789, 2001 (ang.).
  5. a b Molecular evidence for major placental clades. W: MS Springer, WJ Murphy, E Eizirik, EJ O'Brien: The Rise of Placental Mammals. 2005, s. 41.
p d e
Systematyka ssaków (Mammalia) Królestwo: zwierzęta • Typ: strunowce • Podtyp: kręgowce • Gromada: ssakissaki wyższe (Eutheria)
lub
łożyskowce (Placentalia) ssaki niższe
(Metatheria) Prassaki (Prototheria) incertae sedis
allotery • †morganukodonty • †dokodonty • †eutrykonodonty • †symetrodonty • †eupantotery • †haramiidy • †Durlstodon • †Durlstotherium
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Scrotifera: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Scrotifera wraz z Lipotyphla tworzy klad Laurasiatheria

Jak widać na powyższym kladogramie, Scrotifera dzielą się na dwie główne grupy. Jedną z nich są Ferae, klad łączący razem drapieżne i łuskowce. Druga grupa dzieli się z kolei na nietoperze i Euungulata. Te ostatnie to wprowadzony w 2001 przez Waddella i współpracowników klad łączący nieparzystokopytne i parzystokopytne, rozumiane w nowym znaczeniu, jako klad łączący wielbłądokształtne, świniokształtne, przeżuwacze i Whippomorpha, obejmujące z kolei hipopotamy i walenie. Niektóre wyniki badań prezentują odmienny pogląd na jego strukturę wewnętrzną, choćby nie uznając Whippomorpha i sytuując Ancodonta z dala od waleni. Wedle Ashera i Helgena Scrotifera są przez to tym samym, co Variamana (zróżnicowane ręce, nazwa odzwierciedla różnoraką budowę rąk u przedstawicieli grupy), definiowanego jako nietoperze, nieparzystokopytne, Cetartiodactyla (synonim parzystokopytnych w cytowanym wyżej rozumieniu), łuskowce + drapieżne. 4 grupy oprócz nietoperzy łączone są niekiedy w klad Fereungulata.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL