dcsimg

Scopaeus debilis ( Polish )

provided by wikipedia POL

Scopaeus debilisgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków.

Gatunek ten został opisany w 1851 roku przez Johanna Heinricha Hochhutha[1].

Chrząszcz o smukłym ciele długości od 3 do 3,1 mm. Ubarwienie ma matowo brunatne, z nieco jaśniejszymi tylnymi krawędziami tergitów i wierzchołkiem odwłoka oraz rdzawożółtymi czułkami, głaszczkami i odnóżami. Duża głowa jest w zarysie okrągława, nierozszerzona ku tyłowi, wyposażona w małe oczy i krępe czułki o członie przedostatnim niewiele dłuższym niż szerokim. Punktowanie na pokrywach jest gęste i niewyraźne, zaś na głowie i przedpleczu brak go zupełnie. Składająca się z nakłuć i rys rzeźba przedplecza jest dobrze widoczna[2].

Owad znany z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Malty, Czech, Węgier, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Grecji, południowej Rosji, Afryki Północnej, krainy etiopskiej, Bliskiego Wschodu[1], Zakaukazia i Iranu[2]. Zasiedla zbocza kserotermiczne i piaszczyste stoki, gdzie bytuje pod kępami traw i roślinami płożącymi[3].

Przypisy

  1. a b Scopaeus (Scopaeus) debilis. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-09-20].
  2. a b Andrzej Szujecki: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 24 c Kusakowate - Staphylinidae: Kiepurki - Euaesthetinae, Żarlinki - Paederinae. Warszawa: PWN, PTEnt., 1965.
  3. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Staphylinidae część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (6), 1979.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Scopaeus debilis: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Scopaeus debilis – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków.

Gatunek ten został opisany w 1851 roku przez Johanna Heinricha Hochhutha.

Chrząszcz o smukłym ciele długości od 3 do 3,1 mm. Ubarwienie ma matowo brunatne, z nieco jaśniejszymi tylnymi krawędziami tergitów i wierzchołkiem odwłoka oraz rdzawożółtymi czułkami, głaszczkami i odnóżami. Duża głowa jest w zarysie okrągława, nierozszerzona ku tyłowi, wyposażona w małe oczy i krępe czułki o członie przedostatnim niewiele dłuższym niż szerokim. Punktowanie na pokrywach jest gęste i niewyraźne, zaś na głowie i przedpleczu brak go zupełnie. Składająca się z nakłuć i rys rzeźba przedplecza jest dobrze widoczna.

Owad znany z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Malty, Czech, Węgier, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Grecji, południowej Rosji, Afryki Północnej, krainy etiopskiej, Bliskiego Wschodu, Zakaukazia i Iranu. Zasiedla zbocza kserotermiczne i piaszczyste stoki, gdzie bytuje pod kępami traw i roślinami płożącymi.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL