dcsimg

Szczuroskoczek kalifornijski ( Polish )

provided by wikipedia POL

Szczuroskoczek kalifornijski[4] (Dipodomys californicus) – gatunek gryzonia z rodziny karłomyszowatych. Występuje na terenie Stanów Zjednoczonych. Żyje na obszarze od zatoki Suisun w północnej Kalifornii do rejonów Gór Kaskadowych i Sierra Nevada w Oregonie[3]. Występuje głównie na obszarach trawiastych, chaparralu oraz w luźnych drzewostanach. Okresy nieaktywności spędza w norach wykopanych (samodzielnie bądź przez wiewiórki) pod skałami bądź krzewami. Przemieszcza się korzystając ze ścieżek wydeptanych przez inne zwierzęta oraz z dróg. Rozmnaża się głównie od lutego do września. W ciągu roku może mieć kilka miotów, liczących od 2 do 4 młodych. Żywi się głównie nasionami, zielnymi częściami roślin i owocami (np. roślin z rodzaju Arctostaphylos)[3].

Przypisy

  1. Dipodomys californicus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Dipodomys californicus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 25 listopada 2009]
  3. a b c Dipodomys californicus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 216. ISBN 978-83-88147-15-9.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Szczuroskoczek kalifornijski: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Szczuroskoczek kalifornijski (Dipodomys californicus) – gatunek gryzonia z rodziny karłomyszowatych. Występuje na terenie Stanów Zjednoczonych. Żyje na obszarze od zatoki Suisun w północnej Kalifornii do rejonów Gór Kaskadowych i Sierra Nevada w Oregonie. Występuje głównie na obszarach trawiastych, chaparralu oraz w luźnych drzewostanach. Okresy nieaktywności spędza w norach wykopanych (samodzielnie bądź przez wiewiórki) pod skałami bądź krzewami. Przemieszcza się korzystając ze ścieżek wydeptanych przez inne zwierzęta oraz z dróg. Rozmnaża się głównie od lutego do września. W ciągu roku może mieć kilka miotów, liczących od 2 do 4 młodych. Żywi się głównie nasionami, zielnymi częściami roślin i owocami (np. roślin z rodzaju Arctostaphylos).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL