Synapsidy (muž. alebo žen. rod)[1][2][3] alebo [ak nezahŕňajú cicavce, tak aj:] cicavcovité plazy [4][5] (lat. Synapsida; väčšinou sú synonymá aj názvy zverojaštery a teriomorfné praplazy - pozri vysvetlenie v článku zverojaštery) sú taxón (obyčajne trieda) blanovcov (Amniota). Zahŕňa blanovce najviac príbuzné s cicavcami (a prípadne zahŕňa aj samotné cicavce).
Ojedinele sa synapsidy (ak zahŕňajú aj cicavce) označujú aj ako cicavce (Mammalia) v (naj)širšom zmysle. [6]
V niektorých (novších) deleniach synapsidy zahŕňajú aj cicavce. V iných deleniach cicavce nezahŕňajú a zahŕňajú teda len tzv. cicavcovité plazy, čo je iný (aj formálny) názov pre synapsidy definované tak, že nezahŕňajú cicavce; cicavce sa vyvinuli z cicavcovitých plazov. Inak povedané: Synapsidy v širšom zmysle pozostávajú z cicavicovitých plazov (čiže synapsíd v užšom zmysle) a cicavcov.
Či sa synapsidy považujú za plazy, závisí od zvolenej definície pojmu plazy (Reptilia). Ak sa plazy chápu (ako je to dnes pomerne bežné) len ako iný názov pre sauropsidy (Sauropsida), potom synapsidy nie sú plazy. Ak sa plazy chápu ako všetky blanovce (Amniota) okrem vtákov a cicavcov, potom sú synapsidy (okrem cicavcov) plazy. Ak sa plazy chápu ako synonymum blanovcov, potom sú synapsidy (vrátane či bez cicavcov) plazy. O tom pozri článok plazy.
Synapsidy sa vyznačujú jedným spánkovým otvorom a sklonom k diferencovaniu chrupu. Najstaršie synapsidy sú známe z vrchného karbónu. Najväčší rozmach dosiahli počas permu a začiatkom triasu, vo forme cicavcov aj v treťohorách a štvrtohorách.
Súčasná systematika (stav cca. 2016) je takáto [7][8][9][10][11][12]:
trieda synapsidy (Synapsida):
Poznámky:
Staršie sa (ako je už uvedené aj vyššie) všetky synapsidy okrem terapsíd označovali ako pelykosaury a okrem toho sa do synapsíd niekedy zahrňovali aj mesosaury [13] (=mnohozubcotvaré; lat. Mesosauria; dnes sa zaraďujú v systéme mimo synapsíd). Z toho potom vyplýval veľmi jednoduchý systém synapsíd [14][15]:
(pod)trieda synapsidy (Synapsida):
Poznámka: V súčasných systémoch synapsidy (presnejšie terapsidy, resp. cynodonty) zahŕňajú aj cicavce. V hlavnom systéme používanom v tejto wikipédii sa však cicavce nezaraďujú pod synapsidy, ale tradične, t.j. ako samostatná trieda mimo synapsíd.
Synapsidy (muž. alebo žen. rod) alebo [ak nezahŕňajú cicavce, tak aj:] cicavcovité plazy (lat. Synapsida; väčšinou sú synonymá aj názvy zverojaštery a teriomorfné praplazy - pozri vysvetlenie v článku zverojaštery) sú taxón (obyčajne trieda) blanovcov (Amniota). Zahŕňa blanovce najviac príbuzné s cicavcami (a prípadne zahŕňa aj samotné cicavce).
Ojedinele sa synapsidy (ak zahŕňajú aj cicavce) označujú aj ako cicavce (Mammalia) v (naj)širšom zmysle.