dcsimg

Aka dunedinensis ( Polish )

provided by wikipedia POL

Aka dunedinensisgatunek pluskwiaka z rodziny szrońcowatych i podrodziny Cixiinae.

Gatunek ten opisany został w 1999 roku przez Marie-Claude Larivière na podstawie 4 samic i jednego samca, odłowionych w 1980 roku nad zbiornikiem Ross Creek[1].

Samce osiągają od 4,92 do 5,29 mm, a samice od 4,83 do 6,58 mm długości ciała. Podstawowe ubarwienie ciała jest brązowe, niekiedy ciemnobrązowo lub czarno nakrapiane. Głowę cechuje ciemnobrązowy zaustek, brązowe z żółtawym nakrapianiem wzdłuż zewnętrznych żeberek czoło oraz brązowe z zażółconym środkiem i płytkim wcięciem u nasady ciemię. Barwa przedplecza jest żółtawobrązowa do brązowej, często ciemniej nakrapiana. Nasada przednich skrzydeł jest ciemno kropkowana lub przydymiona, a ich komórka apikalna przezroczysta. Odnóża są żółtawobrązowe. Pierwszy i drugi człon stóp tylnej pary mają po 6 ząbków w rzędzie wierzchołkowym. U samca edeagus ma 3 wyrostki kolczaste osadzone u nasady flagellum. Prawy z nich jest zakrzywiony na lewo i sięga za granicę periandrium. Lewe z nich są podobnej długości, krótkie i co najwyżej nieco przekraczające zakrzywioną część wyrostka prawego. Lewy sztylet genitalny ma ostro zaokrąglony wierzchołek[1].

Gatunek endemiczny dla Nowej Zelandii, znany tylko z południowo-wschodniej części Wyspy Południowej[1].

Przypisy

  1. a b c Marie-ClaudeM.C. Larivière Marie-ClaudeM.C., Cixiidae, „Fauna of New Zealand. Ko te Aitanga Pepeke o Aotearoa”, 40, Lincoln, Canterbury, New Zealand: Manaaki Whenua Press, 1999 .
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Aka dunedinensis: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Aka dunedinensis – gatunek pluskwiaka z rodziny szrońcowatych i podrodziny Cixiinae.

Gatunek ten opisany został w 1999 roku przez Marie-Claude Larivière na podstawie 4 samic i jednego samca, odłowionych w 1980 roku nad zbiornikiem Ross Creek.

Samce osiągają od 4,92 do 5,29 mm, a samice od 4,83 do 6,58 mm długości ciała. Podstawowe ubarwienie ciała jest brązowe, niekiedy ciemnobrązowo lub czarno nakrapiane. Głowę cechuje ciemnobrązowy zaustek, brązowe z żółtawym nakrapianiem wzdłuż zewnętrznych żeberek czoło oraz brązowe z zażółconym środkiem i płytkim wcięciem u nasady ciemię. Barwa przedplecza jest żółtawobrązowa do brązowej, często ciemniej nakrapiana. Nasada przednich skrzydeł jest ciemno kropkowana lub przydymiona, a ich komórka apikalna przezroczysta. Odnóża są żółtawobrązowe. Pierwszy i drugi człon stóp tylnej pary mają po 6 ząbków w rzędzie wierzchołkowym. U samca edeagus ma 3 wyrostki kolczaste osadzone u nasady flagellum. Prawy z nich jest zakrzywiony na lewo i sięga za granicę periandrium. Lewe z nich są podobnej długości, krótkie i co najwyżej nieco przekraczające zakrzywioną część wyrostka prawego. Lewy sztylet genitalny ma ostro zaokrąglony wierzchołek.

Gatunek endemiczny dla Nowej Zelandii, znany tylko z południowo-wschodniej części Wyspy Południowej.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL