dcsimg
Image of <i>Lisianthius axillaris</i>
Unresolved name

Lisianthius

Lisiantus ( Czech )

provided by wikipedia CZ
Možná hledáte: rod jícnovka (Eustoma), anglicky nazývaný lisianthus.

Lisiantus[1] (Lisianthius, syn. Lisianthus) je rod rostlin z čeledi hořcovité. Zástupci tohoto rodu jsou byliny a polokeře s jednoduchými listy a trubkovitými, většinou žlutými květy. Jsou rozšířeny zejména v Mexiku, Střední Americe a na Karibských ostrovech.

Popis

Zástupci rodu lisiantus jsou jednoleté nebo vytrvalé, vzpřímené, poměrně vysoké byliny a polokeře. Listy jsou vstřícné, řapíkaté nebo přisedlé. Žilnatina je zpeřená, zpravidla s 1 až 2 páry postranních žilek. Květy jsou většinou žluté nebo výjimečně téměř černé, drobné nebo velké a nápadné, pětičetné, stopkaté, uspořádané v úžlabních nebo koncových vrcholičnatých květenstvích. Kalich je zvonkovitý, členěný téměř až k bázi. Koruna je trubkovitá, miskovitá nebo nálevkovitá, zakončená tupými nebo špičatými, vzpřímenými až rozestálými laloky. Korunní trubka bývá u báze zaškrcená. Tyčinek je 5, jsou přirostlé ve spodní části korunní trubky a jsou zanořené nebo vyčnívají z květů. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů a obsahuje 1 nebo 2 komůrky. Čnělka je nitkovitá, dlouhá, zakončená hlavatou nebo štítovitou bliznou. Plodem je tobolka obklopená vytrvalou korunou, pukající 2 chlopněmi a obsahující mnoho drobných semen.[2][3][4]

Rozšíření

Rod zahrnuje v závislosti na taxonomickém pojetí okolo 30[5][6][2] nebo jen 15[7] druhů. Je rozšířen v tropické Americe od Mexika po sever Střední Ameriky a na Karibských ostrovech, jeden druh zasahuje až do Kolumbie. Z Mexika je uváděno 6 druhů.[2][3]

Lisianty rostou ve vyšších nadmořských výškách zejména v horských údolích a lesích, na pastvinách a okrajích cest.[2]

Taxonomie

Rod Lisianthius je v rámci čeledi hořcovité řazen do tribu Potalieae a subtribu Lisianthiinae. Daný subtribus obsahuje pouze 2 rody: Lisianthius a Bisgoeppertia.[8] Název rodu je uváděn v různých zdrojích ve dvou variantách, buď jako Lisianthius[6][2][7] nebo jako Lisianthus[5][3][9]. V minulosti byl tento rod řazen do čeledi logániovité (Loganiaceae). Řada zejména jihoamerických druhů byla přeřazena do rodů Chelonanthus, Macrocarpaea a Symbolanthus z tribu Helieae.[3][9]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
  2. a b c d e VILLARREAL-QUINTANILLA, José Ángel. Flora de Veracruz. Fascículo 121: Gentianaceae. [s.l.]: Instituto de Ecologia, 2001. ISBN 968-71163-82-X. (španělsky)
  3. a b c d STANDLEY, Paul C.; WILLIAMS, Louis O. Flora of Guatemala. Loganiaceae. Fieldiana. Jun. 1969, čís. 24(8), No.4.
  4. STANDLEY, Paul C. Flora of Costa Rica. Gentianaceae. Botany. 1938, čís. 18(3).
  5. a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
  6. a b The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky)
  7. a b GENTRY, Alwyn H. Flora of Panama: Gentianaceae. Annals of Missouri Botanical Garden. 1973, čís. 60.
  8. RYBCZYŃSKI, Jan J.; DAVEY, Michael R.; MIKULA, Anna (eds.). The Gentianaceae - Volume 1: Characterization and ecology. [s.l.]: Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2014. ISBN 978-3-642-54010-3. (anglicky)
  9. a b MCVAUGH, Roberts. Flora of Peru. Gentianaceae. Botany. Jun 1941, čís. 13.

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Lisiantus: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ
Možná hledáte: rod jícnovka (Eustoma), anglicky nazývaný lisianthus.

Lisiantus (Lisianthius, syn. Lisianthus) je rod rostlin z čeledi hořcovité. Zástupci tohoto rodu jsou byliny a polokeře s jednoduchými listy a trubkovitými, většinou žlutými květy. Jsou rozšířeny zejména v Mexiku, Střední Americe a na Karibských ostrovech.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ