dcsimg

Підсніжник складчастий ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Ареал виду та його поширення в Україні

Північно-причорноморський вид. Поширення: Добруджа (Румунія), Бессарабська височина (єдиний локалітет в Молдові), Гірський Крим (Україна), Кавказ (Росія, Грузія). Вікарний видпідсніжник візантійський (G. byzantinus Barker) поширений у Туреччині та Греції. В Україні підсніжник складчастий поширений у горах Гірського Криму від Балаклави до Коктебелю (виключаючи яйли). За межами суцільного ареалу зустрічаються окремі острівні локалітети (Черкаська обл., Холодний Яр). Є декілька гіпотез походження цих локалітетів: реліктова (з прадавніх часів, коли ліси Подніпров'я та Криму становили собою одну екосистему) та адвентивна (завезення з ареалу поширення).

Умови місцезростання

Широколистяні ліси на схилах Кримських гір з нижнього до верхнього поясів, на добре розвинутих бурих ґрунтах. Вид приурочений також до шиблякових угруповань. Популяції залишаються навіть після порушення ценозу. Мезофіт, ефемероїд, сциофіт.

Підсніжник складчастий в Холодному Ярі.jpg

Чисельність та структура популяцій

Популяції місцями чисельні (багато млн особин), з нормальним віковим спектром. Наприклад, на г. Каратау: прегенеративних особин 65%, генеративних 35%; на Південному березі Криму, гомеостатичні, характеризуються високою щільністю (до 350 особин на м2), повночленністю, з лівосторонніми спектрами вікових станів.

Загальна біоморфологічна характеристика

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 10-25 см заввишки. Цибулина яйцеподібна зі світлими оболонками. Листки лінійні, сизо-зелені, з восковим нальотом, складчасті, по краях загнуті вниз. Квітки запашні, поодинокі, пониклі, 2-3 см завдовжки. Зовнішні листочки оцвітини білі, внутрішні з яскраво- або жовто-зеленою плямою, яка може бути як підковоподібною біля самої виїмки, так і охоплювати всю поверхню листочка до його основи. Цвіте в лютому-квітні, плодоносить у червні-липні. Плід — куляста чорнувата коробочка до 1 см у діаметрі. Розмножується насінням та поділом цибулини.

Охорона

 src=
У заказнику «Білосніжний»

Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, «Мис Мартьян», Карадазькому природних заповідниках, заказниках загальнодержавного значення «Фіолент», «Айя», «Байдарський», «Великий каньйон Криму», «Аю-Даг», «Кубалач», «Хапхальский» та в заказнику місцевого значення «Білосніжний» в Холодному Ярі. Заборонено проведення суцільних рубок лісу, викопування, заготівля і продаж рослин. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги України.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Культивують в Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України, Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН, в ботанічних садах Київського, Львівського, Одеського, Харківського університетів.

Див. також

Література

 src= Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Galanthus nivalis

Посилання

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK