Obrożnik rdzawokarkowy (Melanopareia torquata) – gatunek małego ptaka z rodziny obrożników. Występuje w Ameryce Południowej.
Wyróżnia się następujące podgatunki[3]:
Płaskie, trawiaste obszary z krzewami[4].
Długość ciała wynosi około 12,7 cm[5], w tym ogona 55-73 mm i dzioba 10-13 mm[6]. Na całej długości głowy biegnie przechodzący przez oko czarny pas. Brew biała, oddzielona od szarego wierzchu głowy czarnym paskiem. Gardło żółtawe, oddzielone od płowej piersi czarną półobrożą. Skrzydła i ogon brązoworude, pokrywy skrzydłowe posiadają białe obrzeżenie. Pomarańczowy kark. Dziób szaroniebieski.
Poniższe dane pochodzą z badań przeprowadzonych w Brazylii w 2006 roku. Gniazdo mieści się w kępie trawy, z której jest zbudowane. Ma kulisty kształt, posiada boczne wejście. W lęgu dwa zielononiebieskie jaja, o wymiarach około 20,3x15,6 mm. Inkubacja trwa 15-18 dni. Długość stępu pisklęcia wynosi 7,1 mm. Gniazdo bardzo podobne do gniazda obrożnika oliwkowego (M. maximiliani); znacznie różni się od gniazd krytonosów (Rhinocryptidae), do których wcześniej zaliczano obrożniki[7].
Obrożnik rdzawokarkowy (Melanopareia torquata) – gatunek małego ptaka z rodziny obrożników. Występuje w Ameryce Południowej.
Podgatunki i zasięg występowaniaWyróżnia się następujące podgatunki:
M. t. torquata (Wied-Neuwied, 1831) - wschodnia Brazylia M. t. rufescens Hellmayr, 1924 - centralna Brazylia i północno-wschodni Paragwaj M. t. bitorquata (d'Orbigny & Lafresnaye, 1837) - wschodnia Boliwia ŚrodowiskoPłaskie, trawiaste obszary z krzewami.
MorfologiaDługość ciała wynosi około 12,7 cm, w tym ogona 55-73 mm i dzioba 10-13 mm. Na całej długości głowy biegnie przechodzący przez oko czarny pas. Brew biała, oddzielona od szarego wierzchu głowy czarnym paskiem. Gardło żółtawe, oddzielone od płowej piersi czarną półobrożą. Skrzydła i ogon brązoworude, pokrywy skrzydłowe posiadają białe obrzeżenie. Pomarańczowy kark. Dziób szaroniebieski.
LęgiPoniższe dane pochodzą z badań przeprowadzonych w Brazylii w 2006 roku. Gniazdo mieści się w kępie trawy, z której jest zbudowane. Ma kulisty kształt, posiada boczne wejście. W lęgu dwa zielononiebieskie jaja, o wymiarach około 20,3x15,6 mm. Inkubacja trwa 15-18 dni. Długość stępu pisklęcia wynosi 7,1 mm. Gniazdo bardzo podobne do gniazda obrożnika oliwkowego (M. maximiliani); znacznie różni się od gniazd krytonosów (Rhinocryptidae), do których wcześniej zaliczano obrożniki.