Krasnoczubek ognisty[3] (dawna nazwa ze starszej wersji Kompletnej listy ptaków świata: lanio ognisty[4]; Coryphospingus cucullatus) – gatunek małego ptaka z rodziny tanagrowatych. Zamieszkuje Amerykę Południową. Nie jest zagrożony wyginięciem.
Po raz pierwszy gatunek opisał Philipp Müller w 1776. Nowemu gatunkowi nadał nazwę Fringilla cucullata. Holotyp pochodził z Kajenny[5]. Obecnie (2017) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC) umieszcza krasnoczubka ognistego w rodzaju Coryphospingus; wyróżnia 3 podgatunki[6]. Ptaki występujące w południowych rubieżach zasięgu C. c. fargoi były opisane jako C. c. araguira, jednak różnice te uznano za zbyt małe, by wydzielić na ich podstawie nowy podgatunek[7].
IOC wyróżnia następujące podgatunki[6]:
Ptaki te występują również podczas zimy na obszarze od Boliwii na wschód po wschodnio-centralną Brazylię (północno-zachodni stan Minas Gerais); nie jest jasne, do jakiego podgatunku przynależą[7].
Długość ciała wynosi około 13,5 cm, z czego na ogon przypada do 57 mm. Masa ciała to 11–18 g. Występuje dymorfizm płciowy w upierzeniu. U samca upierzenie jest ciemnobrązowe. Widoczny jest czub, czerwony, czarno obramowany. Grzbiet, pokrywy i sterówki brązowe. Samicę wyróżnia skromniejsze, bardziej brązowe upierzenie; nie ma czuba. Tęczówka ciemna, występuje biała obrączka oczna. Nogi ciemne[8].
Środowiskiem tych ptaków są suche zakrzewione obszary[7]. Unikają środowisk ludzkich. Są to ptaki płochliwe i nieufne[8]. Żerują na ziemi, jednak brak dokładnych danych o składzie ich pożywienia[7]. W okresie lęgowym terytorialne[8].
Okres lęgowy trwa głównie od listopada do lutego. Gniazdo w kształcie kubka zbudowane jest z gałązek, łodyg winorośli, suchych traw, porostów, części liści i pajęczej sieci[7]. U badanych ptaków z południowo-wschodniej Brazylii zewnętrzna średnica gniazda wynosiła około 6,5–8 cm[9]. W niewoli zniesienie liczy 4–6 jaj. Inkubacja trwa około 11 dni. Młode, karmione przez obydwa ptaki z pary, opuszczają gniazdo po blisko 12 dniach życia[8].
U wolno żyjących ptaków badanych w południowo-wschodniej Brazylii (obserwowano 16 par) zniesienie liczyło 2 lub 3 jaja. Ich średnie wymiary wynosiły: 19,26 ± 0,7 mm, szerokość 14,03 ± 0,23 mm, natomiast masa 1,9 ± 0,17 g. Inkubacja trwała 11,27 ± 0,47 dnia, a młode przebywały w gnieździe 12 ± 0,89 dni po wykluciu. Tylko samica wysiadywała; młode karmiły obydwa ptaki z pary, jednak samiec robił to rzadziej. Sukces lęgowy badany w okresie od rozpoczęcia inkubacji po opierzenie się młodych wyniósł 28,2%[9].
IUCN uznaje krasnoczubka ognistego za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 (stan w 2017). BirdLife International uznaje trend populacji za stabilny[10]. Po raz pierwszy w niewoli ptaki te rozmnożono we Francji[11].
Krasnoczubek ognisty (dawna nazwa ze starszej wersji Kompletnej listy ptaków świata: lanio ognisty; Coryphospingus cucullatus) – gatunek małego ptaka z rodziny tanagrowatych. Zamieszkuje Amerykę Południową. Nie jest zagrożony wyginięciem.