dcsimg
Life » » Archaeplastida » » Angiosperms » » Onagraceae »

Oenothera hoelscheri Renner ex Rostanski

Wiesiołek Hoelschera ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL
Oenothera x hoelscheri (aka).jpg

Wiesiołek Hoelschera[3] (Oenothera hoelscheri Renner ex Rostański) – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.

Pochodzenie i rozprzestrzenienie

Prawdopodobnie jest mieszańcem Oenothera depressa i Oenothera biennis, lub Oe. depressa × Oenothera biennis. W Europie Środkowej po raz pierwszy odnotowano jego występowanie w 1942 roku. Jeden z jego gatunków rodzicielskich – Oe. depressa pochodzi z Ameryki Północnej[4]. Wiesiołek Hoelschera występuje tylko w Europie Środkowej, i jest tutaj dość szeroko rozprzestrzeniony[5]. W Polsce jest dość częsty na Górnym Śląsku, w dolinie Wisły i dolinach jej dopływów, oraz w Małopolsce i na Lubelszczyźnie[4]. Rozprzestrzenia się i pojawiają się doniesienia o jego występowaniu również w innych regionach Polski (np. na Pojezierzu Litewskim[6] i na Dolnym Śląsku[7]). Status gatunku we florze Polski: epekofit[4].

Morfologia

Uwagi
Gatunki wiesiołka są bardzo trudne do odróżnienia, tworzą też liczne mieszańce. Do prawidłowego oznaczenia gatunku należy znać m.in. siedlisko, w którym dana roślina rosła, barwę głównych nerwów na liściach, zabarwienie wierzchołka łodygi i pączków, stosunek długości płatków do szerokości, budowę włosków[7].
Łodyga
Wzniesiona, często rozgałęziająca się dołem, o wysokości do 180 cm, czerwono nabiegła do samej podstawy kwiatostanu. Omszona jest dwoma rodzajami włosków; przylegającymi i sztywnymi, wyrastającymi na czerwonych brodawkach[4].
Liście
Dolne eliptyczne, górne lancetowate. Brzegi liści ząbkowane, wierzchołek skręcony, środkowy nerw czerwony[4].
Kwiaty
Zebrane w szczytowy kwiatostan o osi gruczołowato owłosionej. Dolna część osi jest zielona i czerwono kropkowana, górna czerwieniejąca. Pączki kwiatowe zazwyczaj zielone, rzadziej czerwono prążkowane, pokryte sztywnymi włoskami gruczołowatymi. Hypancjum o długości do 3,5 cm i owłosione tak samo, jak pączki kwiatowe. Działki kielicha zakończone kończykami o długości do 3, wyjątkowo 4 mm. Kończyki te dołem przylegają do kielicha, górą rozchylają się. Płatki korony żółte, sercowate, o długości do 23 mm i szerokości do 26 mm. Wewnątrz kwiatów jeden dolny słupek ze znamionami o długości 5–9 mm i 4 pręciki[4].
Owoc
Torebka o długości do 3 cm. Początkowo jest zielona, potem czerwono kropkowana. Ma ząbki na brzegu. Nasiona kanciaste, czerwonopurpurowe o długości do 2,2 mm[4].

Biologia i ekologia

Roślina dwuletnia. W pierwszym roku wytwarza tylko pęd płonny, w drugi roku kwiatostan. Po wydaniu owoców obumiera. Kwitnie od lipca do września[4]. Zapylany jest przez owady, ale w dużym stopniu występuje samopylność[7]. Rośnie na siedliskach synantropijnych[4]. Na Dolnym Śląsku np. rośnie na terenach kolejowych i na nieużytkach[7].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-03-23].
  2. The Plant List. [dostęp 2014-11-20].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  4. a b c d e f g h i Barbara Sudnik-Wójcikowska: Rośliny synantropijne. Warszawa: Multico, 2011. ISBN 978-83-7073-514-2. OCLC 948856513.
  5. Oenothera hoelscheri Renner & Rostański. [dostęp 2018-03-24].
  6. Nowe taksony dla polskiej części Pojezierza Litewskiego. [dostęp 2018-03-24].
  7. a b c d Monika Woźniak-Chodacka. Nowe stanowiska rzadkich gatunków wiesiołków (Oenothera L.) na Dolnym (Śląsku. [dostęp 2018-03-24].
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Wiesiołek Hoelschera: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL
Oenothera x hoelscheri (aka).jpg

Wiesiołek Hoelschera (Oenothera hoelscheri Renner ex Rostański) – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL